1 kwietnia 2021

129. rocznica urodzin Generała Stanisława Maczka

31 marca 2021 r. przypada 129. rocznica urodzin Generała Stanisława Maczka.

Gen. MaczekZ tej okazji wczoraj w Parku im. dra Henryka Jordana – w Galerii Wielkich Polaków oddano hołd generałowi broni Stanisławowi Maczkowi  składając kwiaty i zapalając znicze przy popiersiu Generała  dając tym świadectwo patriotycznej postawy i pamięci o najdzielniejszym i najwybitniejszym polskim dowódcy podczas II wojny światowej, Honorowym Obywatelu Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Popiersie Gen. MaczkaCo roku przy popiersiu Generała Maczka w Parku Jordana odbywała się uroczystość upamiętniająca tę wielką postać. Niestety w tym roku ze względu na trwającą epidemię i konieczne ograniczenia uroczystość miała charakter symboliczny i kameralny.

Generał Maczek to nasza duma i skarb narodowy, a jego oddanie i służba Ojczyźnie mogą być wzorem dla wszystkich. Jego biografia fascynuje kolejne pokolenia dzieci i młodzieży – wiele szkół pielęgnuje pamięć o Nim – są wśród nich Zespół Placówek Oświatowych w Droginii, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, a także VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, którzy na stałe podjęli się opieki nad popiersiem Generała Maczka.

 

 

Park Jordana powstał z końcem XIX w. w 1889 roku z inicjatywy dr. Henryka Jordana. Jednym z elementów zaprojektowanego wówczas  parku była galeria popiersi wybitnych osobistości życia politycznego i artystycznego Polski, będącej wówczas pod zaborami. W pierwszych latach XX w. postawiono w parku kilkadziesiąt pomników. w okresie II wojny światowej część ich uratowano, kilka odtworzono w kolejnych latach.

Na przełomie XX i XXI w. w Parku stanęły nowe pomniki – wśród nich Popiersie Generała Stanisława Maczka, które już znalazło swoich opiekunów – młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie.

Kolejne popiersia Wielkich Polaków czekają na dzieci i młodzież, którzy poniosą i opowiedzą światu historię życia wybranej Osoby upamiętnionej popiersiem w Galerii Wielkich Polaków w Parku im. dr. Henryka Jordana.

 

 

 

Przypominamy i zachęcamy nauczycieli i młodzież do zapoznawania się z materiałami przygotowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie o osobie Generała Stanisława Maczka.

Materiały biograficzne dostępne w Internecie (wybór):

„Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” (film)

Google Arts & Culture

Portal „II wojna światowa”

Portal „Mój Lwów”

Portal „Nasza Historia”

Zestawienie biograficzne

Towarzystwo Parku im. dr Henryka Jordana