21 czerwca 2017

13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Patriotyzm Karola Wojtyły – 1920-2005”

W Krakowie zakończyła się 13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Patriotyzm Karola Wojtyły – 1920-2005”. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Prymas Polski abp. Wojciech Polak oraz kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas finałowego etapu konkursu, który odbył się w sobotę 3 czerwca 2017 roku w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, sześciu najlepszych uczestników z województw małopolskiego i podkarpackiego miało za zadanie obronę napisanych przez siebie prac pisemnych przed komisją ekspercką. Uczestnicy wykazali się nie tylko dogłębną znajomością nauczania Św. Jana Pawła II, ale także dojrzałym spojrzeniem na jego dziedzictwo. Po obronach odbyła się uroczysta Gala Finałowa z udziałem Patronów Honorowych oraz mediów. Swoją obecnością galę zaszczycili m.in.: ks. Tadeusz Szopa, Kanclerz Kurii Metropolitalnej, Pani Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty oraz Pani Barbara Mirek-Mikuła, Kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Podczas uroczystości miało miejsce wyłonienie zwycięzców oraz rozdanie nagród uczestnikom tegorocznej edycji.

Konkurs Papieski realizowany jest przez krakowski Instytut Tertio Milennio i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży. W tegorocznej edycji udział wzięło niemal 5 tysięcy uczestników. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu Patrona konkursu wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa ta daje młodym ludziom także podstawy do krytycznej refleksji nad nauczaniem Św. Jana Pawła II oraz motywacją do czynnego, tak bardzo promowanego przez Papieża, uczestnictwa w życiu współczesnej Polski.

Zwycięzcom i ich opiekunom naukowym gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.