20 września 2022

3. OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY DLA MŁODZIEŻY: KATYŃ 2022 – NOTACJE FILMOWE

baner konkursu Notacje filmowe KatyńSzanowni Państwo,

Uruchamiamy nasz coroczny konkurs katyński dla młodzieży!

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu historycznego dla młodzieży „Katyń 2022” jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, a także rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku poprzez bezpośredni kontakt ze „strażnikami pamięci” (rodziny Ofiar Zbrodni Katyńskiej), regionalistami, historykami i przekaz międzypokoleniowy. Konkurs przyczynia się do podnoszenia poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowania postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.

Zgodnie z regulaminem konkursu mogą w nim brać udział uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół podstawowych (będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych), a termin zgłaszania prac upływa 28.10.2022.

Wszystkie prace oraz formularze zgłoszenia przesyłane są tylko pocztą elektroniczną.

Wszystkie informacje dotyczące zasad organizacji Konkursu, jego Regulaminu, składu Jury dostępne są na stronie internetowej https://katyn-pamietam.pl/

Partnerują nam Muzeum Katyńskie w Warszawie, IPN i Federacja Rodzin Katyńskich.

Gala Finałowa odbędzie się 25.11.2022 r.  (piątek) w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Długiej i zostanie poprzedzona Mszą św. o godz. 10.00 w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej w kościele Ordynariatu przy ul. Długiej.

Marek Stoszek

Koordynator Regionalny programu edukacyjnego

 

Konkurs jest jednym z elementów Programu edukacyjnego „ Katyń…ocalić od zapomnienia”

logo programu Katyń ocalić od zapomnieniaProgram edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie.

Idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk M. Pisarka w Radzyminie w 2007 r. Formę uniwersalnego programu edukacyjnego nadał jej śp. o. Józef Joniec SP (1959 – 2010) – założyciel i prezes Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, instytucji odpowiedzialnej za jego prowadzenie i rozwijanie.

 

Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci
– JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ,
upowszechnianie wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w kontekście społeczności lokalnych
– OD MAŁEJ OJCZYZNY DO WIELKIEJ HISTORII,
a przede wszystkim aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat Jej wybitnych, znanych i nieznanych Obywateli
– Z POKOLENIA NA POKOLENIE.

Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” to przede wszystkim nauka wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości
– MIŁOŚCI DO OJCZYZNY,
mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem.

Program jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskie Andrzeja Dudy.

Załączniki

plakat katyń
Data: 2022-09-20, rozmiar: 5 MB
Regulamin_OK
Data: 2022-09-20, rozmiar: 51 KB
ulotka_katynska
Data: 2022-09-20, rozmiar: 1 MB
ulotka_katynska-min (1)
Data: 2022-09-20, rozmiar: 688 KB