10 grudnia 2021

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie,

 

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

To dramatyczne przeżycie w historii najnowszej naszej Ojczyzny będziemy wspominać w każdym regionie Małopolski, oddamy hołd ofiarom stanu wojennego,  a w ważnych miejscach pamięci, przy pomnikach, Krzyżach  złożymy kwiaty.

Zachęcam, by zatrzymać się na chwilę refleksji nad całkiem niedawnymi wydarzeniami, których świadkami i uczestnikami byliśmy.

W całej Małopolsce od 10-17 grudnia 2021 r. odbywać się będą uroczystości, konferencje, wystawy, gry miejskie, koncerty  i inne przedsięwzięcia.

Proszę spojrzeć na bogaty program zaplanowanych wydarzeń dostępny na stronie internetowej Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczniów i nauczycieli zachęcam, by odwiedzili 13 grudnia od godziny 10.00  Mały Rynek w Krakowie, gdzie będą mogli zobaczyć rekonstrukcję historyczną (milicjanci, milicyjne pojazdy – nysa i UAZ), wystawę „Stan wojenny w SB-ckim albumie”, a także będzie można odwiedzić punkt edukacyjny Oddziału IPN w Krakowie z materiałami o stanie wojennym i PRL

Chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Orła WRON-a nie pokona”, przygotowanej przez Oddział IPN w Krakowie (w godz. 10.15-15.00, start na Małym Rynku). Gra jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych. Rejestracja: dariusz.gorajczyk@ipn.gov.pl. Uczestnicy poznają ludzi krakowskiej „Solidarności” lat 80., historyczne miejsca związane z działalnością podziemnych struktur związku oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Główne uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą się 13 grudnia 2021 r. w Katedrze Wawelskiej i pod Krzyżem Katyńskim – o godzinie 16.30 – Msza Święta w Katedrze na Wawelu, a o godzinie17.30 – złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Adama Studzińskiego.

Wspomnijmy ofiary stanu wojennego zapalając 13 grudnia 2021 r. o godz. 19.30 świece w oknach,  które symbolizują pamięć o nich i nasze umiłowanie wolności, a wykonując ten gest pamiętajmy, że po raz pierwszy świece w oknach zapłonęły w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, gdy cały świat solidaryzował się z Polską i Polakami. 

 

Z poważaniem

Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty