14 kwietnia 2018

Booktrailer Film Festival 2018 – I ogólnopolska edycja

W piątek 6 kwietnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się ceremonia rozdania nagród dla zwycięzców I ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival połączonej z projekcją najlepszych filmów. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

Patronat honorowy nad I ogólnopolską edycją Booktrailer Film Festival objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Grupę inicjatywną festiwalu tworzą nauczyciele szkół z Włoch (Liceo scientifico di Stato „A. Calini” w Brescii – koordynator), Francji (Lycée Albert Camus we Fréjus), Bułgarii (Szkoła Atanas Dalchev w Sofii) i Polski (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu).

Booktrailer Film Festival został zainicjowany we Włoszech 11 lat temu, międzynarodowy konkurs filmów promujących książki i czytelnictwo. Narodził się w roku 2007 w Liceo Scientifico Annibale Calini w Brescii we Włoszech. Booktrailer – to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To również forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu. Tradycyjną lekturę z nowymi technologiami. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Nadesłane filmy zostały ocenione przez grono ekspertów, wśród których znaleźli się specjaliści w dziedzinie literatury i filmu, nowych mediów, innowatorzy edukacji, krytycy filmowi, przedstawiciele środowiska akademickiego związani z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

fot. materiał: NowyTrag24.TV