13 maja 2019

DZIĘKUJEMY ZA WIELKICH PASTERZY – JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO. Święto Dziękczynienia

Małopolski Kurator Oświaty przekazuje szkołom i placówkom oświatowym województwa małopolskiego zaproszenie Kazimierza Kardynała Nycza Metropolity Warszawskiego na obchody Święta Dziękczynienia do Świątyni Opatrzności Bożej w dniu 2 czerwca 2019 r.

 

W niedzielę, 2 czerwca po raz dwunasty będziemy obchodzić Święto Dziękczynienia, na które już dziś najserdeczniej zapraszam przedstawicieli środowiska polskiej oświaty.

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Ta pielgrzymka z pamiętnym wezwaniem do Ducha Świętego zapoczątkowała proces przemian, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności.

Hasło tegorocznego Święta Dziękczynienia brzmi: DZIĘKUJEMY ZA WIELKICH PASTERZY – JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO. Podkreśla ono rolę polskiego Kościoła w pielęgnowaniu dążeń narodu do odzyskania wolności. Wskazuje też na ogromne znaczenie dobrych i odpowiedzialnych wychowawców dla przyszłości naszej Ojczyzny.

Będę szczególnie rad, jeżeli na uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy gościć jak największe grono polskich nauczycieli i pedagogów, którzy na co dzień swoją ciężką pracą i zaangażowaniem kształtują serca i umysły młodego pokolenia, kultywując w ten sposób zaszczytną służbę Ojczyźnie.

Obchody tegorocznego Święta Dziękczynienia rozpoczną się o godzinie 8.00 pielgrzymką z relikwiami błogosławionej siostry Franciszki Siedliskiej, która wyruszy z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Zachęcam do udziału w pielgrzymce na całej trasie (ok. 12 km) lub włączenia się do szyku pielgrzymkowego o godz. 10.30 na ostatnim odcinku – od parafii św. Antoniego Marii Zaccarii (skrzyżowanie ul. Sobieskiego z ul. Nałęczowską) do Świątyni Opatrzności Bożej (ok. 2 km).

Na ostatnim odcinku pielgrzymki będą niesione wszystkie relikwie świętych i błogosławionych, które znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej.

O godzinie 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się dziękczynna Msza Św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, zaproszonych gości i pielgrzymów. Koncelebrze będzie przewodniczył i homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Po Mszy św., w specjalnie zbudowanym Miasteczku dla Dzieci rozpocznie się gra rodzinna „Święta drużyna Bożego planu się trzyma” i udostępnione będą liczne atrakcje. Jak co roku o godzinie 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wypuścimy do nieba baloniki „Dziękuję”. Będziemy również uczestniczyli w nabożeństwie czerwcowym, ubogaconym koncertem muzyki uwielbieniowej. Święto Dziękczynienia zakończy się modlitwą za pośrednictwem św. Jana Pawła II. Odmówimy ją tradycyjnie o 21.37, w godzinie Jego odejścia do Domu Ojca.

Do obchodów Święta Dziękczynienia zapraszamy co roku przedstawicieli różnych środowisk, które chciałyby podziękować Opatrzności za opiekę w codziennym życiu i dać publiczne świadectwo wiary i miłości do Ojczyzny. Ne może wśród nich zabraknąć środowiska nauczycielskiego.

Zapraszam wszystkie szkoły województwa małopolskiego, a zwłaszcza noszące imię Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Wierzę, że tego dnia Świątynia Opatrzności Bożej – Wotum Narodu połączy wszystkich rodaków, a liczny udział przedstawicieli środowiska pedagogicznego wraz z młodzieżą będzie świadectwem naszej jedności. Pragniemy wspólnie dziękować za opiekę nad Ojczyzną, a także zawierzać Opatrzności losy Polski, prosząc o pomyślny rozwój, pokój i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń.

Oczekując na przybycie licznych przedstawicieli środowiska oświatowego, z serca błogosławię.

 

Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Do pobrania:

Ramowy Program XII Święta Dziękczynienia