7 czerwca 2024

IX Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Wojskowych w Krakowie

5 czerwca 2024 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbył się Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Wojskowych. Była to już IX edycja tego wydarzenia, w którym umiejętności musztry wojskowej zaprezentowali uczniowie klas tworzonych w ramach programów „CyberMil z klasą”, Oddziałów Przygotowania Wojskowego i Branżowych Oddziałów Wojskowych. W Przeglądzie każde z 16 województw było reprezentowane przez jedną drużynę. Wyjątkową atrakcją dla obserwatorów wydarzenia była możliwość zobaczenia najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, jakim dysponuje polska armia. Sporym utrudnieniem dla Organizatorów okazała się pogoda, która spowodowała, że zaplanowane na dwa dni (4-5 czerwca) wydarzenia – odbyły się skomasowane w jednym dniu.

Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska, która wzięła udział w rozpoczęciu uroczystości – wzruszonym głosem gratulowała młodzieży postawy patriotycznej i niezłomnych, twardych charakterów – wyraziła nadzieję, że za Ojczyznę, z której są dumni i którą kochają nie będą musieli nigdy walczyć.

I Małopolski Wicekurator Oświaty Artur Pasek był obecny na zakończeniu wydarzenia i podobnie jak Małopolska Kurator Oświaty – pogratulował młodzieży i wyraził podziw dla ich umiejętności.

Patronat honorowy nad IX Ogólnopolskim Przeglądem Musztry Klas Wojskowych objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska mówi do zgromadzonej młodzieży.
Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska w towarzystwie wojskowych oficjeli ogląda sprzęt polskiej armii.
Maszerujący żołnierze.
Oddziały wojska na krakowskim rynku.
Przemarsz klasy mundurowej.
Przemarsz klasy mundurowej.
Przemarsz klasy mundurowej.
Przemarsz orkiestry wojskowej.