10 października 2017

Jubileusz 110-lecia Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach

W piątek 6 października 2017 roku Jubileusz 110-lecia świętował Powiatowy Zespół nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością, byli m.in.: Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, Pan Andrzej Pająk, Senator RP, Pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty oraz władze powiatu w osobach Pana Zbigniewa Starca, Starosty Oświęcimskiego i Pana Jarosława Jurzaka, Wicestarosty Oświęcimskiego oraz władze miasta pod przewodnictwem Burmistrza Pana Krzysztofa Klęczara.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św., której przewodniczył absolwent, JE ks. bp. Adam Dyczkowski. Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach od wprowadzenia pocztów sztandarowych oraz odśpiewania hymnów. Następnie uczennica klasy II wykonała piosenkę do melodii z filmu „Noce i dnie” – ekranizacji najsłynniejszego dzieła Patronki Szkoły – Marii Dąbrowskiej. Zgromadzonych gości i społeczność szkolną przywitała Pani Grażyna Mojżesz-Wlazły, Dyrektor Szkoły. Następnie Pani Minister odczytała okolicznościowy list od Prezes Rady Ministrów Pani Beaty Szydło oraz skierowała do młodzieży życzenia, wspominała również swoją pracę pedagogiczną. Z kolei głos zabrała Pani Kurator, która podkreśliła znaczenie kształtowania człowieka na dumnego i świadomego obywatela. Starostowie zaznaczyli, natomiast jak bardzo ważną Szkołą jest „Dąbrowska” na mapie edukacyjnej powiatu, nie tylko przez to, że jest najstarsza, ale również dzięki osiągnięciom artystycznym i językowym oraz niezwykłej rodzinnej atmosferze.

Po przemówieniach uczniowie Grupy Teatralnej „Minus Jeden” i Grupy Muzycznej „Trzy Czwarte” potwierdzili, że kontynuują tradycje artystyczne Szkoły w spektaklu pt. „Wyspa”, wg scenariusza Janusza Toczka. Dalsza część uroczystości miała miejsce już w murach Szkoły, gdzie dokonano jej uroczystego oddania do użytku, po generalnym remoncie.

W godzinach popołudniowych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyło się spotkanie Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej z dyrektorami, nauczycielami i pracodawcami powiatu oświęcimskiego.

fot. M. Komajda i archiwum KO w Krakowie