16 września 2021

Konkurs fotograficzny dla młodzieży – „Baczyński bez filtra”

baczyński bez filtra konkurs

Trwa rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, związany z 100. rocznicą urodzin poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”, skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

W setną rocznicę urodzin Baczyńskiego opowiedz nam o tym, kim jest dla Ciebie i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Dzięki zdjęciom i filmom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat.

Inauguracja konkursu odbyła się 4 sierpnia, w 77. rocznicę tragicznej śmierci Baczyńskiego w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Zorganizowano ją w warszawskim Pałacu Blanka, czyli miejscu śmierci poety, a finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku – w 101. rocznicę jego urodzin.

Konkurs polega na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny.

Prace konkursowe należy przesłać do 31 grudnia 2021 roku.

Dla zwycięzców i laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe (dwie kategorie wiekowe: klasy VII-VIII oraz szkoła średnia), między innymi aparaty lustrzanki, profesjonalne drony, bony na książki

  • I miejsce – profesjonalna lustrzanka i voucher na kurs fotografii profesjonalnej,
  • II miejsce – dron (do wartości ok. 2000 zł),
  • III miejsce – bon na książki w wysokości 500 zł.
  • Wyróżnienie – do 2 osób w każdej kategorii – bon na książki w wysokości 100 zł.

Więcej informacji w tym Regulamin na stronie www.baczynskibezfiltra.pl

Profile Konkursu, w których na bieżąco publikowane są najciekawsze prace:

W trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i nauczycielami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii. Więcej informacji na stronie www.baczynskibezfiltra.pl

Partnerami konkursu są między innymi Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, a głównym mecenasem Fundacja PGE.