9 września 2021

„Kredkobranie już po raz czwarty. Pamiętamy – pomagamy”

Kredkobranie 2021 plakat„Kredkobranie już po raz czwarty. Pamiętamy – pomagamy”

Do końca września trwa ogólnopolska akcja charytatywna Kredkobranie. Jest to czwarta edycja zbiórki przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Pokazujemy, że dbamy o naszych Przyjaciół, Ambasadorów polskości na Kresach, przyszłych kustoszy polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą.

– Mimo pandemii, w zeszłym roku Kredkobranie znów okazało się rekordowe. Wielka zasługa w tym przede wszystkim naszych darczyńców, ale również naszych partnerów i patronów. Każdy z uczestników akcji staje się od razu jej ambasadorem, co nam jako organizatorom pokazuje, że warto kontynuować to dzieło. Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i ich rodziców – z ponad 250 szkół w Polsce. Dzięki zebraniu ponad 80 tysięcy sztuk kompletów różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych itd., o wartości ponad 600 tysięcy złotych, pomogliśmy prawie 1200 dzieciom z Litwy i Ukrainy. W akcję włączają się całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska, zakłady pracy i osoby indywidualne – mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator Akcji.

Przez cały wrzesień zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach. Do 8 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji Ignatianum. Dary w  listopadzie trafią za wschodnią granicę do naszych Rodaków.

Patronat honorowy nad akcją objęli ks. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Partnerem wspierającym akcję jest Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty.

Regulamin akcji oraz informacje o Kredkobraniu można znaleźć na stronie www.kredkobranie.pl, pod numerem telefonu 785-042-119 lub pisząc na adres e-mail: kredkobranie@ignatianum.edu.pl . Akcję koordynuje Tomasz Konturek.

Akcję Kredkobranie można też wesprzeć dokonując wpłat pieniężnych na konto Fundacji Ignatianum 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem Kredkobranie lub poprzez portal https://zrzutka.pl/29k4dw. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup książek i lektur szkolnych oraz transport darów na Kresy.

Załączniki

Regulamin akcji_Kredkobranie_2021
Data: 2021-09-09, rozmiar: 343 KB