4 grudnia 2017

Obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

150 lat temu – 5 grudnia 1867 roku – urodził się Józef Piłsudski.

Rocznica ta staje się okazją do symbolicznego rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

5 grudnia 2017 r., w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejmie odbędzie się zwołane przez Prezydenta RP Zgromadzenie Narodowe, w miejscu urodzenia Marszałka w Zułowie oraz w Wilnie na Cmentarzu na Rossie, przy grobie Matki i Serca Syna spotkają się przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z całej Polski.

Z tej okazji także w Krakowie odbędą się okolicznościowe wydarzenia, do udziału w których zachęcam młodzież szkół krakowskich, poczty sztandarowe, nauczycieli.

We wtorek, 5 grudnia, o godz. 9.45 młodzież krakowskich szkół zbierze się przed Kryptą Srebrnych Dzwonów pod Katedrą Wawelską by o godz. 10.00 złożyć kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie, po przejściu ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecka, Retoryka pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, uczestniczyć w złożeniu kwiatów i przewidzianej krótkiej prelekcji. Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów uświetni pieśniami patriotycznymi chór I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego.

W niedzielę, 10 grudnia, o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta celebrowana z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorzy proszą o obecność pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie jest tak wyjątkowe, że Małopolski Kurator Oświaty ośmiela się prosić, aby także w tym dniu były obecne poczty sztandarowe szkół im. Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów na sarkofagu Marszałka.