10 maja 2018

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Wśród wydarzeń i uroczystości, które miały miejsce w środę 2 maja 2018 roku – w Krakowie został pobity rekord Polski na najdłuższą flagę państwową. Z inicjatywy Wojewody Małopolskiego Pana Piotra Ćwika oraz ZHP Chorągwi Krakowskiej harcerze, mieszkańcy Krakowa, Małopolski, a także turyści rozwinęli ponad dwukilometrową biało-czerwoną flagę wzdłuż Drogi Królewskiej – od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, aż do Wzgórza Wawelskiego, gdzie nastąpił finał akcji.

Wydarzenie stało się okazją do wspólnego, radosnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wpisało się również w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach udział wzięła Pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

Obecnie najdłuższa flaga Polski ma 2057 m. Potwierdził to sędzia z Biura Rekordów, który czuwał nad przebiegiem wydarzenia. Tym samym Kraków pobił rekord, który dotychczas należał do Warszawy. W 2016 r. mieszkańcy stolicy rozwinęli flagę o długości 1556,2 m.

fot. MUW i KO w Krakowie