31 grudnia 2019

Projekt wymiany młodzieży uczniów szkół japońskich

Od 21 do 28 grudnia gościliśmy w Małopolsce młodzież oraz nauczycieli z Japonii. W ramach wymiany młodzieży uczniowie szkół japońskich byli gośćmi polskich rodzin. Zobaczyli Kopalnię Soli w Wieliczce, muzeum KL Auschwitz oraz Wawel. Nauczyciele zwiedzali Kraków i okolice oraz uczestniczyli w tradycyjnej góralskiej Wigilii na zaproszenie jednej z orawskich rodzin. Wszyscy uczestnicy wymiany – Polacy oraz Japończycy brali udział w Pasterce odprawianej w Bazylice Mariackiej.

Wizyta zakończyła się wspaniałym pokazem tradycji i kultury polskiej w Lipnicy Wielkiej. Pożegnanie odbyło się wśród śpiewów i tańców orawskich, góralskich potraw i kolędowania. Był również kulig z pochodniami i muzyką. W przyszłym roku młodzież polska pojedzie do rodzin japońskich.

Dziękuję wszystkim partnerom i sponsorom wydarzenia: Panu Rzecznikowi Praw Dziecka Mikołajowi Pawlakowi, prof. Janowi Dudzie, konsul Polski w Japonii Annie Gawlik, tłumaczom siostrze Mediatrix, siostrze Dżuli oraz Panu Masakazu Miyanaga, Pani dyrektor SP nr 4 im. dra Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej Bożenie Marcinek, Panu Eugeniuszowi Karkoszce wraz z zespołem Orawianie oraz wszystkim mieszkańcom wsi i wójtowi Mateuszowi Lichosytowi.

Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyła młodzież z Publicznego Liceum Sióstr Augustianek im. Św. Rity w Krakowie. Mam ogromną nadzieję, że projekt tej wymiany przyczyni się nie tylko do rozsławiania wspaniałej polskiej kultury i tradycji wśród Japończyków, ale przede wszystkim będzie początkiem dalszej, owocnej współpracy ze szkołami w całej Małopolsce. Japończycy są bardzo wymagającym partnerem, ale pierwsze szlaki już przetarte, więc pozostaje tylko liczyć na owoce pozytywnych emocji jakie japońscy goście zabrali ze sobą do swoich rodzin. Wielu młodych Japończyków już po tej pierwszej wizycie deklarowało chęć zamieszkania w Polsce. Podkreślali wyjątkowość polskiej kultury i dużo mówili o naszej gościnności, otwartości. Ogromne wrażenie na japońskich gościach zrobił obraz cudownych rodzinnych więzi, jakich doświadczyli.