12 września 2017

Uroczyste obchody 78. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie
Szkół Małopolski

W imieniu własnym i organizatora – Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie oraz współorganizatorów: Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie, Związku Piłsudczyków – Oddział Małopolski zapraszam na uroczyste obchody 78. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dnia Sybiraka poświęcone pamięci obrońców polskich granic w 1939 roku oraz wszystkich ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, które odbędą się w niedzielę 17 września 2017 roku.

Program uroczystości:

Część I, Cmentarz Rakowicki w Krakowie – przy Symbolicznej Mogile Pomniku Ofiar Komunizmu
godz. 10.50.-11.10. – modlitwa za Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, oddanie hołdu Poległym.

Część II, Klasztor OO. Kapucynów
godz. 15.30. – modlitwa i składanie kwiatów pod Tablicą Zesłańców Sybiru, rocznicowe spotkanie Sybiraków.

Część III, Wawel i Plac im. Ojca Gen. Adama Studzińskiego z udziałem pocztów sztandarowych
– godz. 17.30. – Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Bazylice Archikatedralnej Św. Stanisława i Św. Wacława na Wawelu,
– ok. godz. 18.45. – przemarsz uczestników uroczystości wraz z asystą wojskową i pocztami sztandarowymi pod Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru przy Placu im. Ojca Gen. Adama Studzińskiego,
– ok. godz. 19.00. – wystąpienia przedstawicieli władz państwowych, oświatowych i organizatorów, modlitwa, uroczysty Apel Pamięci, salwa Honorowa, złożenie kwiatów (przewidywane zakończenie uroczystości godz. 20.00.).

Zachęcam Nauczycieli i Uczniów do wzięcia udziału z pocztami sztandarowymi w uroczystościach upamiętniających wszystkich, którzy walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem o wolność Polski od 1939 roku.

 

Z poważaniem
Małopolski Kurator Oświaty
Barbara Nowak

 

Dodatkowych informacji o uroczystościach udziela:
Pan Paweł Naleźniak, pracownik IPN – Oddział w Krakowie, tel. 666 010 622