16 października 2018

Uroczyste otwarcie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach

W czwartek 11 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach, w których udział wzięła m.in. Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty. 

Wydarzenie było realizowane  w dwóch szkołach. W CKZiU Nr w 2 w Wadowicach, czyli popularnym Mechaniku, zaprezentowano m.in. nowoczesną stację diagnostyczną, sprzęt do mechatroniki, symulatory do nauki jazdy oraz trzy nowe Peugeoty, które nigdy nie wyjadą na ulice i będą służyły uczniom do celów dydaktycznych. Dalsza część odbyła się Ekonomiku, gdzie w miejsce starych – pamiętających lata 70-te minionego wieku – sal stworzono nowoczesne pracownie gastronomiczne z pełnym wyposażeniem kuchennym. Tam uczniowie zaprezentowali efektowne pokazy barmańskie.

W ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości blisko 15 mln zł (największa dotacja w Małopolsce, poza Krakowem) Powiat Wadowicki utworzył trzy Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które specjalizują się w następujących obszarach kształcenia: administracyjno-usługowym – Andrychów (Kotarbin), turystyczno-gastronomicznym – Wadowice (Ekonomik), a także mechanicznym, górniczo-hutniczym i elektryczno-elektronicznym – Wadowice (Mechanik).

Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone przede wszystkim na doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół. Ponadto zakupiono kilkadziesiąt nowych komputerów i drukarek do nowych pracowni komputerowych, urządzono także nowoczesne sale językowe.

W ramach pozyskanej dotacji uczniowie mogą brać udział w płatnych stażach u przedsiębiorców oraz bezpłatnych kursach m.in.: prawa jazdy kat. B i T, operatora wózków widłowych wraz z wymianą butli gazowych, operatora koparko-ładowarki, obsługi dźwigu towarowego, AutoCad (zaawansowany), spawania metodą MAG, programowania w systemie CNC, kasjera złotówkowo-walutowego, obsługi kasy fiskalnej, przedstawiciela handlowego, Photoshop, z zakresu fryzjerstwa (przedłużanie włosów, nowoczesnej koloryzacji oraz strzyżenia) i kosmetyki (makijażu, wizażu, stylizacji paznokci), decoupage, kelnerski, barmański (z elementami sommelierstwa), carvingu, baristy, obsługi systemów rezerwacji turystycznej, kuchni świata, sztuki cukierniczej. Do tej pory z takich kursów skorzystało już około 1500 uczniów.

Na zmianach skorzystali również nauczyciele, którzy mogą uczestniczyć w różnych formach doskonalenia zawodowego, np. w studiach podyplomowych lub kursach doskonalących, w celu poszerzenia swoich kompetencji zawodowych lub przekwalifikowania się. Wzmocniona została też współpraca szkół zawodowych z uczelniami wyższymi.