5 czerwca 2018

VI Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych w Zakopanem

W dniach 29-30 maja 2018 roku w Zakopanem odbył się VI Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Najlepsze drużyny z całej Polski zaprezentowały swoje umiejętności w samym centrum miasta na Placu Niepodległości.

Przegląd był formą rywalizacji drużyn w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej zgodnie z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP. Główny cel przedsięwzięcia to popularyzacja klas mundurowych jako oferty edukacyjnej szkół, a także integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia uczniów oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

W uroczystości wzięli udział: Pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, Pan Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane, Pani Agnieszka Nowak Gąsienica, zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, płk Marcin Żal, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Pan Piotr Bąk, Starosta Tatrzański, Pan Jerzy Zacharko, Wicestarosta Tatrzański oraz przedstawiciele Rady Powiatu Tatrzańskiego i Rady Miasta Zakopane.

W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, II miejsce drużyna z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, natomiast III miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Technikum nr 6 w Gorzowie Wielkopolskim.

Tegoroczny Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Na widzów czekało wiele atrakcji, m.in. pokaz musztry w wykonaniu pododdziału Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego z Warszawy, koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa oraz pokazy sprzętu i uzbrojenia służb mundurowych. Wszyscy chętni mogli również spróbować wojskową grochówkę przygotowaną na kuchni polowej.

Wśród licznych widzów znaleźli się uczniowie szkół i przedszkoli z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, dla których widok żołnierzy oraz rywalizacja uczniów klas mundurowych były wyjątkową atrakcją.

Zwycięzcom i ich opiekunom – gratulujemy.