23 stycznia 2018

W Małym Płaszowie powstał żłobek na miarę XXI wieku

Na krakowskiej mapie żłobków przybyło nowoczesne i wyjątkowe miejsce – Niepubliczny Żłobek „Pod Magnolią”, którego uroczyste otwarcie odbyło się w piątek 19 stycznia 2018 roku z udziałem Pani Barbary Nowak, Małopolskiego Kuratora Oświaty. Od stycznia jest tam dostępnych 100 miejsc dla najmłodszych.

Budowa żłobka gminnego przy ulicy Lipskiej rozpoczęła się w maju 2017 roku. Inwestycja został realizowana w ciągu dziewięciu miesięcy. Za projekt odpowiedzialny był Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Budynek zbudowany jest na rzucie prostokąta, zlokalizowanego w osi północ-południe. Posiada dwie kondygnacje naziemne. Od wschodu zaprojektowano taras, na który prowadzą wyjścia bezpośrednio z sal dzieci na plac zabaw. Strefa wejściowa budynku obejmuje m.in. wiatrołap oraz pomieszczenia na wózki, szatnie dla najmłodszych i poczekalnie dla rodziców. Na parterze znajdują się dwie sale z sypialniami dla młodszych dzieci, kuchnia z zapleczem oraz pomieszczenia techniczne. Na drugiej kondygnacji znajdują są sale dla dzieci – jedna z osobną sypialnią i druga jednoprzestrzenna. Na pierwszym piętrze będzie również część socjalna z szatniami, jak również pokoje administracyjne. Kondygnacja parteru i piętra skomunikowana jest dwiema dwubiegowymi klatkami schodowymi oraz windą.

Resortowy program „MALUCH+” 2018 wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W ramach programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łącznie przeznaczy na te ten cel w 2018 roku 450 mln zł (to trzykrotny wzrost w stosunku do lat poprzednich). Województwo małopolskie w roku 2017 otrzymało z programu „MALUCH+” dotację w wysokości ponad 20 milionów złotych, co stanowiło 13,45% puli środków przeznaczonych na jego realizację w 2017 r. (w tym Miasto Kraków ok. 3 mln).