22 października 2018

Widowisko Dumy i Radości

Szanowni Uczestnicy Widowiska Dumy i Radości,
Nauczyciele i Uczniowie!

 

Ogromnie dziękuję za obecność i świadectwo miłości do Polski, dumy z Niepodległej i radości, że dane nam jest żyć, uczyć się i pracować w wolnej Polsce. Od 1918 roku do dnia dzisiejszego zasmakowaliśmy Wolności niecałe 50 lat. Dla nas wolna i niepodległa Polska jest wartością najwyższą.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą na Wzgórzu Wawelskim koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, gdzie jako Polacy świadomi naszych chrześcijańskich korzeni i roli Kościoła katolickiego w walce o wolną Polskę, podziękowaliśmy Bogu za dar Niepodległej. Szliśmy barwnym korowodem przez ulice Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa do Parku Jordana. Nasz pochód był żywą lekcją historii, przypominającym dzieje naszej Ojczyzny. Uczniowie przedstawiali postaci wielkich Polaków, prezentowane inscenizacje rozpalały swoją dramaturgią wyobraźnię obserwatorów, w tym licznych turystów, niesione hasła uczyły  historii i deklarowały miłość do Polski. Klasy mundurowe prezentowały symbolicznie naszą gotowość do poświęcenia życia dla Ojczyzny. Uczniowie i Nauczyciele w strojach ludowych manifestowali swoją wierność tradycji. To było prawdziwe Widowisko Dumy i Radości zaprezentowane przez szkoły Małopolski.

Dziękuję wszystkim Służbom, które zadbały o bezpieczeństwo uczestników Marszu, a także sponsorom, dzięki którym nikt z Parku Jordana nie wyszedł głodny i bez pamiątki. Wszystkim Państwu będziemy dziękować w następnych komunikatach. W kolejnych dniach będziemy prezentować opracowania z Widowiska. Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.

Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty

 

Pełna galeria zawiera 208 zdjęć.