19 marca 2019

Wykład Romana Gieronia z Biura Badań Historycznych IPN pt. Pomoc Dla Ludności Żydowskiej w okupowanej Małopolsce w Latach II Wojny Światowej oraz pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”

IPN oddział Kraków zaprasza serdecznie  na wykład Romana Gieronia z Biura Badań Historycznych pt. Pomoc Dla Ludności Żydowskiej w okupowanej Małopolsce w Latach II Wojny Światowej oraz pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”.  Wydarzenie będzie miało miejsce 26 marca 2019 roku o godzinie 10.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie (wejście na rogu z ul. Garbarską)

Wykład oraz pokaz skierowany jest głownie do uczniów szkół średnich oraz klas gimnazjalnych i 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.

Kontakt ws. rezerwacji miejsc: 

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie
ul. Juliana Dunajewskiego 8 (Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”)
31-133 Kraków
tel. (0-12) 211 70 20, fax. (0-12) 211 70 29
oben.krakow@ipn.gov.pl

„Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował” – czytamy w dyplomach nadawanym przez Yad Vashem Sprawiedliwym. Do zagadnień mało rozpoznanych w dziedzinie relacji polsko-żydowskich należą skala i zakres pomocy świadczonej przez Polaków ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Mimo upływu ponad kilkudziesięciu lat nadal jesteśmy na początku drogi znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące postaw polskiego społeczeństwa w obliczu dokonanej przez Niemców Zagłady Żydów. W trakcie wykładu Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie przedstawi kontekst historyczny oraz determinanty akcji pomocy Żydom oraz zaprezentuje pierwsze wyniki badań poświęconych temu zagadnieniu.

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny.