22 stycznia 2020

X Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego

Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego

„Nic nie kończy się prostym tak lub nie” to konkurs wiedzy o Jacku Kaczmarskim, wybitnym pieśniarzu, poecie, prozaiku oraz autorze wierszy i tekstów piosenek. Z powodu dużego zainteresowania wydarzenie organizowane jest co roku, już od 10 lat. Wszystkich chętnych zapraszamy również w 2020 roku! Na prace czekamy do 16 lutego.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, a jego organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

Celem naszego wydarzenia jest między innymi podtrzymywanie pamięci o wybitnym polskim artyście i jego twórczości oraz zachęta do poznawania historii Polski. Uważamy, że twórczość Jacka Kaczmarskiego idealnie się do tego nadaje. Opowiada ona bowiem o różnych okresach w dziejach naszego kraju: sarmackim, przedwojennym i komunistycznym. Co więcej, przybliża historię świata, dając przy tym okazję do zdobywania wiedzy w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego.

Konkurs składa się z trzech etapów:

1. Uczestnicy piszą pracę na jeden z wybranych tematów i w terminie do 16 lutego 2020r. przysyłają ją w wersji drukowanej w trzech egzemplarzach na adres Organizatora (oraz w wersji elektronicznej na adres: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl).

Tematy do wyboru:

    • W przedszkolu naszym nie jest źle – kreacja, rola oraz symbolika dziecka i młodego człowieka w poezji Jacka Kaczmarskiego
    • Moja ze Stwórcą rozmowa jak Syn Jego do drzewa przybita – podmiot liryczny poezji Jacka Kaczmarskiego w relacji z Bogiem
    • Od lat trzynastu w pełnej izolacji – Kaczmarski w poezji o represji władzy wobec obywateli
    • Łzy źrenicą szuka domu – homo viator jako motyw w poezji Jacka Kaczmarskiego

2. Istotną częścią drugiego etapu jest rozmowa o przesłanej pracy konkursowej, w trakcie której jurorzy oceniają wiedzę uczestnika, dojrzałość spojrzenia na temat i umiejętność obrony swojego zdania podczas dyskusji.

3. Uczestnicy dokonują ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz uczestniczą w quizie.

Dla laureatów przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości:

I nagroda – 1300 zł

II nagroda – 700 zł

III nagroda – 500 zł

Szczegółowe informacje na stronie konkursu http://cmjordan.krakow.pl/konkursy/konkurs-wiedzy-o-zyciu-i-tworczosci-kaczmarskiego, w tym Regulamin wraz z załącznikami.

Dodatkowe informacje:

E: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl

T: (12) 430-00-15 wew. 230

Poniżej do pobrania ulotka, baner i informacja na temat Konkursu.

Załączniki

Informacja prasowa Konkurs Kaczmarski
Data: 2020-01-22, rozmiar: 181 KB
J. Kaczmarski Konkurs 2020 Centrum Młodzieży
Data: 2020-01-22, rozmiar: 2 MB
J.Kaczmarski., ulotka 2020r.
Data: 2020-01-22, rozmiar: 2 MB