16 września 2020

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

X edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia  odbędzie się 2 października 2020 roku.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Jest to wielkie święto w szkole, trwające nawet kilka tygodni. Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym jest dzień przeprowadzania egzaminów. Wydarzenie odbywa się zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

W ramach akcji uczniowie tworzą specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne i przepytują starszych kolegów, osoby dorosłe z tabliczki mnożenia.

Każda placówka edukacyjna może wziąć udział w wydarzeniu. Akcja ŚDTM organizowana jest wg jednej z trzech opcji:

Do wzięcia udziału w akcji niezbędne jest terminowe wypełnienie formularza rejestracyjnego . Po potwierdzeniu zgłoszenia – placówka otrzyma certyfikat licencyjny (drogą elektroniczną), który dostępny jest na stronie akcji, po zalogowaniu. Znajdują się tam również materiały, pomocne przy organizacji np. losy egzaminacyjne, scenariusze gier i zabaw, plakaty, łamigłówki i wiele innych. Osobą odpowiedzialną za organizację wydarzenia w szkole jest Koordynator Lokalny – najczęściej nauczyciel matematyki.

Więcej szczegółów na stronie internetowej akcji https://www.wmtday.org/pl