15 marca 2023

XXIV Ogólnopolski Konkurs Geologiczno-Środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

To już XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego, który organizowany jest nieprzerwanie co roku przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz podległe mu oddziały regionalne, w tym Oddział Karpacki w Krakowie.

Tegoroczna edycja organizowana pod hasłem „GEOLOGICZNA RÓŻNORODNOŚĆ ZIEMI” nawiązuje do obchodzonego 6.10.2022r. po raz pierwszy Dnia Georóżnorodności (International Geodiversity Day). Decyzja o jego uchwaleniu zapadła w Paryżu podczas 41. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2021r. Jednym z inicjatorów powołania Międzynarodowego Dnia Georóżnorodności była Polska.

Konkurs ogólnopolski „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” odbywa się nieprzerwanie od roku 2000. Organizowany jest w dwóch etapach:

Etap regionalny organizowany jest przez poszczególne oddziały PIG – PIB (Karpacki, Dolnośląski, Górnośląski, Świętokrzyski, Geologii Morza, Pomorski i Muzeum w Warszawie). Oddział Karpacki w Krakowie odpowiada za realizację konkursu w województwach małopolskim i podkarpackim. Konkurs dedykowany jest uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Etap regionalny został podzielony na dwie części. Część plastyczna konkursu przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych z klas IV, V i VI. Część teoretyczna obejmuje dwie grupy wiekowe: uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej (młodsza grupa wiekowa) i uczniów szkół ponadpodstawowych (starsza grupa wiekowa). Laureaci etapu regionalnego otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zdobywcy pierwszych miejsc  z każdego regionu, w każdej kategorii uczestniczą w finale ogólnopolskim. Laureaci tego finału otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc wśród szkół ponadpodstawowych także indeksy na wyższe uczelnie, na wydział geologii. Fundatorami indeksów są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

Szczegółowe informacje w Regulaminie i Komunikatach poniżej oraz na stronie Konkursu

Załączniki

KOMUNIKAT PLASTYCZNY _2023 OK KRAKÓW
Data: 2023-03-15, rozmiar: 774 KB
KOMUNIKAT TEORETYCZNY _2023 OK KRAKÓW
Data: 2023-03-15, rozmiar: 791 KB
plakat
Data: 2023-03-15, rozmiar: 3 MB
logo 2023 ok
Data: 2023-03-15, rozmiar: 2 MB