27 marca 2018

Zaproszenie do współtworzenia Widowiska Dumy i Radości

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół, Młodzieżowych Domów Kultury,
Nauczyciele, Uczniowie
Grupy rekonstrukcyjne

 

Rok 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę jest datą samą w sobie wyjątkową. Dla Polaków Wolność jest wartością bezcenną. Doświadczeni boleśnie rozbiorami, dwiema światowymi wojnami, reżimem komunistycznym cenimy sobie wolność, jako wartość najwyższą. Młodzi ludzie, mają prawo pokazać jak widzą i oceniają czas walki o Niepodległą, okres zwycięstwa i powstawania II Rzeczpospolitej. Wiem jaki ogromny potencjał drzemie w Młodych i jak bardzo kochają Ojczyznę. To dzięki pokoleniu uczniów i studentów przywrócono pamięć  o Żołnierzach Niezłomnych.

Dziś zapraszam Uczniów i ich Nauczycieli do wspólnej organizacji Widowiska Dumy i Radości z okazji odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 r. Zwracam się do wszystkich zainteresowanych o przygotowanie scen lub postaci związanych z okresem walki o Niepodległą bądź tworzenia się II Rzeczpospolitej.

Pragnę nadać świętowaniu szkół formę wyjątkową. Zorganizujmy wielki przemarsz ulicami Krakowa demonstrując spojrzenie młodych Polaków na fenomen odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli.

Szanowni Państwo,

Planuję organizację Widowiska w piątek 19 października tuż przed Dniem Edukacji Narodowej. Postarajmy się wspólnie, aby godnie uczcić 100. rocznicę odzyskania Niepodległości!

Mamy jedyną taką okazję do zaprezentowania naszej Dumy i Radości z faktu, że żyjemy w wolnej Polsce i że pamiętamy o tych, którzy dla nas ją wywalczyli.

Zapraszam do zgłaszania udziału do końca kwietnia. Zgłoszenia proszę wysyłać na adres: kurator@kuratorium.krakow.pl wpisując w temacie Widowisko Dumy i Radości.

 

Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty