10 listopada 2020

Życzenia Małopolskiego Kuratora Oświaty z okazji Święta Niepodległości

Szanowni Państwo Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice Uczniów,

Święto Niepodległości obchodzone jest w tym roku w wyjątkowych okolicznościach. Myślę tu nie tylko o stanie epidemii, ale i o rygorach obowiązujących społeczeństwo.

To szczególnie trudny czas dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół. To także ciężki czas dla nauczycieli. Może to jednak ten moment w historii, gdy łatwiej nam jest przenieść się myślą do 11 listopada 1918 r. i pojąć ogromną radość Polaków z Wolności i dzieła tworzenia Niepodległego Państwa.

Z krwi pokoleń walczących w powstaniach narodowych i z ciężkiej, żmudnej, codziennej pracy polskich patriotów w kształtowaniu w polskich Rodzinach poczucia dumy przynależności do Narodu, odrodziła się Polska. Jak cenna to wartość boleśnie odczuwali nasi rodacy podczas zniewolenia w tragicznym okresie II wojny światowej i okupacji niemiecko-sowieckiej, a także w latach totalitaryzmu komunistycznego narzuconego nam przez ZSRS.

Młoda jest nasza suwerenność, jeszcze nie wszyscy potrafią ją cenić, jeszcze są tacy, co szukają dróg poddania Ojczyzny w zależność od obcych. Każda kolejna rocznica odzyskania Niepodległości obchodzona w wolnej Polsce budzi niezmiennie dumę i radość. Powinna także kierować wzrok nas wszystkich, a szczególnie młodych ludzi, w kierunku wielkich postaci, którym Wolność zawdzięczamy, do których czynów i dorobku powinniśmy się odwoływać.

11 listopada wdzięczne myśli Polaków ogniskuje postać głównego bohatera Józefa Piłsudskiego – człowieka, który swoje życie poświęcił Polsce. Patrząc na niego widzimy tłum, podobnie jak on, wychowanych patriotów.

Zwracam się dziś do Uczniów szkół w całej Małopolsce, a zwłaszcza do Uczniów dwóch najstarszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zapraszam Was Wszystkich do podjęcia tematu Wolności. Czym dla Was jest dzisiaj Wolność? Jak ją sobie wyobrażacie w odniesieniu do siebie, swojej rodziny, swoich praw i obowiązków. Proszę opowiedzcie o tym w eseju, opowiadaniu, czy w innej dowolnej formie wypowiedzi pisemnej. Zastanówcie się wspólnie  nad współczesnym wzorcem odpowiedzialnego Polaka, wdzięcznego za dar jakim jest Wolna Ojczyzna.

Proszę także Nauczycieli o zainteresowanie Uczniów tym zadaniem. Na oficjalnej stronie FB Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie, w najbliższy poniedziałek 16 listopada zamieszczę wszystkie szczegóły Konkursu.

Życzę, samych pięknych i radosnych chwil w dniu 102. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Kocham Polskę!

 

Z szacunkiem

Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty