18 kwietnia 2025

Akcja RELacja – HejTY reaguj!

15 kwietnia 2025 roku w krakowskiej TAURON Arenie odbył się event zatytułowany „Akcja RELacja – HejTY reaguj!”, zorganizowany przez Fundację #DOBRYhasztag we współpracy z Miastem Kraków i Kuratorium Oświaty w Krakowie. Udział w tym wydarzeniu wziął I Małopolski Wicekurator Oświaty – Artur Pasek.

Przed rozpoczęciem głównej części wydarzenia, odbyła się konferencja, z czynnym udziałem Małopolskiego Wicekuratora Oświaty. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na brak weryfikacji wieku w Internecie. Zaznaczył, że czynnikami chroniącymi młodych ludzi przez zagrożeniami są: bezpieczeństwo, komunikacja, akceptacja. Poruszył także kwestie szkół, mówiąc, że dobra szkoła to taka, która będzie pozwalała uczniowi na wyrażanie siebie i swojego zdania. Powiedział, że należy stworzyć takie prawo, by dyrektor czy nauczyciel miał narzędzia do skutecznego działania w temacie hejtu. Podkreślił, że jeśli chcemy zrównoważyć życie dziecka w Internecie i w życiu realnym, należy mu stworzyć możliwości do pielęgnowania swoich pasji.

Część warsztatowa wydarzenia składała się m.in. z przedstawienia czterech oblicz hejtu. Organizatorzy poruszyli takie tematy jak: status społeczny oraz pochodzenie, wygląd zewnętrzny, pasja i zainteresowanie oraz kultura hejtu. W każdej z czterech „rund”, które odbywały się w oktagonie, zostały przedstawione prawdziwe, obraźliwe komentarze, które dotyczyły wyżej wymienionych aspektów. Po każdej z rund, gdzie głośno wyczytywano wpisy zamieszczane w Internecie, psycholog Aleksandra Adamiec tłumaczyła skutki poszczególnych zachowań, a także mówiła o tym, jakie kroki możemy podjąć w konkretnych sytuacjach, by do hejtu nie doszło.

Uczestnicy mogli także obejrzeć kilka części pouczającego filmu, który opowiadał o hejcie. Od jego początków, na pierwszy rzut oka niewinnych żartów, do eskalacji zjawiska oraz jego ewentualnych konsekwencji.

Organizatorzy wydarzenia zadbali także o to, by goście spotkania mogli wysłuchać różnych historii w panelu dyskusyjnym, moderowanym przez Aleksandrę Adamiec. Paneliści opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z hejtem, radzeniu sobie z nim, a także o tym, w jaki sposób można pomóc osobom dotkniętym różnymi nieprzychylnymi komentarzami.

Po zakończeniu eventu, zgromadzona młodzież mogła spotkać się z zaproszonymi na to wydarzenie influencerami oraz gośćmi specjalnymi, po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcie, porozmawiać czy wymienić się doświadczeniami.

 

Konferencja prasowa z udziałem I Małopolskiego Kuratora Oświaty przed rozpoczęciem głównej części wydarzenia. Psycholog sportu mówiąca do mikrofonu, reszta osób słucha wypowiedzi
Widok jednej z trybun w krakowskiej Tauron Arenie, wypełnionej uczniami i uczennicami zaproszonymi na to wydarzenie
Zdjęcie przedstawiające scenę na której odbywała się główna część wydarzenia organizowanego przez Fundację Dobry Hasztag. Pod sceną oraz na trybunach uczniowie szkół
Jeden z członków fundacji Dobry Hasztag - Hubert Pietrus na scenie mówiący do mikrofonu i witający się ze zgromadzoną publicznością