7 marca 2025

„Do Niezłomnych” – Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2025 roku w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odbył się koncert poezji śpiewanej pt. „Do Niezłomnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Udział w nim wzięła II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka.

Dyrektorka MPMZO, Dorota Mleczko podkreśliła, że wydarzenie ma na celu wspólne oddanie hołdu bohaterom, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę o suwerenność i niepodległość Polski. Zaznaczyła, że ich niezłomność oraz oddanie wartościom, za które wielokrotnie płacili wysoką cenę, uczyniły ich symbolami tych wartości.

Następnie głos zabrała II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, która zwróciła uwagę na aktualność wartości, o które walczyli „Żołnierze Wyklęci”. Podkreśliła wagę upamiętniania i pokazywania historii tych ludzi, którzy walczyli o naszą wolność – wartość szczególnie istotną w dzisiejszych, niepewnych czasach.

Podczas koncertu przed publicznością wystąpił Janusz Saługa – poeta i bard z Chrzanowa, któremu towarzyszyli: Klara Baron na skrzypcach, Bartłomiej Zdziech na trąbce i flecie prostym oraz Janek Saługa na trąbce. Koncert rozpoczął się wykonaniem utworu do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Moja Piosenka”, który oddaje esencję tego, co oznacza być Polakiem. W kolejnych odsłonach artyści prezentowali kompozycje stworzone do poezji współczesnych autorów, takich jak Wojciech Wencel, Barbara Lipińska-Postawa, Leszek Andrzej Mroczkowski oraz Kazimierz Węgrzyn.

Utwory przeplatały się z głębokimi refleksjami Janusza Saługi na temat odwagi, poświęcenia i losów ludzi, którzy walczyli o wolność Polski w niezwykle trudnych czasach. Wśród wspominanych bohaterów znalazły się postacie takie jak Danuta Siedzikówna „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, czy Leszek Andrzej Mroczkowski – członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a jednocześnie autor tekstów dwóch wykonywanych w czasie koncertu utworów.

Koncert „Do Niezłomnych” był nie tylko hołdem dla bohaterów przeszłości, ale także przypomnieniem o wartościach, które powinny być pielęgnowane we współczesnym świecie.

 

Dyrektor MPMZO Pani Dorota Mleczka wita zaproszonych gości ze scenyFot. Muzeum Pamięci
Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka stoi na scenie i przemawia do zgromadzonej publiczności w trakcie uroczystościFot. Muzeum Pamięci
Widok ogólny zgromadzonej publiczności, w pierwszym rzędzie m.in Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna MitkaFot. Muzeum Pamięci
Występ artystyczny zespołu muzycznego w trakcie uroczystości. Zespół składający się z kilku osób stoi na scenie, śpiewa i gra na instrumentachFot. Muzeum Pamięci