15 października 2024

Edukacja na szczycie. Konferencja Erasmus+ w Zakopanem wytycza nowe szlaki w szkolnictwie

Wykłady, prezentacje, warsztaty i gry edukacyjne wypełniły program trzydniowej konferencji „Standardy jakości Erasmusa w praktyce szkolnej”, która odbyła się w Zakopanem. Organizatorem wydarzenia była Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpus Solidarności.

Tatry stały się scenerią dla debat o przyszłości edukacji w Polsce. Do Zakopanego przyjechali dyrektorzy szkół, nauczyciele i edukatorzy z całego kraju. Wykłady, prezentacje, dyskusje i inne aktywności, w których uczestniczyli, koncentrowały się m.in. wokół czterech priorytetów horyzontalnych programu Erasmus+, czyli: włączenia społecznego i różnorodności, transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym, aktywności obywatelskiej i wspólnych wartości oraz środowiska i walki ze zmianą klimatu. Doktor Sławomir Drelich, członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – Narodowej Agencji programu w Polsce, otwierając konferencję, zaznaczył, że jej celem jest przede wszystkim umożliwienie jej uczestnikom zdobycia wiedzy niezbędnej do realizacji kolejnych projektów Erasmus+, a także nawiązania kontaktów. – Erasmus rzeczywiście otwiera umysły – mówił, zachęcając do budowania sieci współpracy, ponieważ to doświadczenia z realizacji projektów i możliwość wymiany doświadczeń między nauczycielami napędzają sukcesy w edukacji.

Z kolei Artur Pasek, I Małopolski Wicekurator Oświaty, podkreślił, jak ważne jest, by uczestnicy konferencji wrócili do swoich szkół z nowymi pomysłami na wdrażanie europejskich standardów dydaktycznych. Wspomniał też o nierównościach w dostępie do edukacji, a także wskazywał na problemy uczniów z mniej uprzywilejowanych środowisk. – W Małopolsce istnieje wiele miejsc, w których wyniki egzaminów ósmoklasistów i maturzystów znacząco się różnią. Pokazuje to, że nie wszyscy uczniowie mają równe szanse na sukces. Wyraził również nadzieję, że projekty Erasmus+ pomogą w niwelowaniu tych różnic, dodając, że to właśnie dzięki takim inicjatywom młodzież z Polski może czuć się pewniej w wielokulturowym świecie.

https://erasmusplus.org.pl/konferencja-standardy-jakosci-erasmusa-w-praktyce-szkolnej

Opracowanie: Anita Czupryn – korespondentka FRSE

Wicekurator Artur Pasek w trakcie konferencji z innymi gośćmi wydarzenia.
Uczestnicy na grupowym zdjęciu z upominkami.
Warsztaty w trakcie konferencji, uczestnicy w trakcie pracy.
Wicekurator Artur Pasek w trakcie przemówienia.