I. Dokumenty wymagane do załatwienia sprawy:
- Wniosek o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (formularz nr 1),
- Opinia rady pedagogicznej szkoły. Dokument w formie uchwały należy dołączyć do wniosku w przypadku, gdy wniosek dotyczy nauczyciela zatrudnionego w szkole.
W przypadku gdy wniosek dotyczy dyrektora szkoły opinia rady pedagogicznej nie jest wymagana. - Zgoda na publikację danych osobowych i wizerunku (formularz nr 2).
II. Miejsce złożenia dokumentów:
Kuratorium Oświaty w Krakowie, ul. Szlak 73, 31-153 Kraków (Kancelaria Ogólna – Dziennik Podawczy).
III. Termin składania wniosków:
według „Terminarza składania wniosków o odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody” ustalonego na dany rok szkolny i zamieszczonego w niniejszej zakładce.
IV. Osoby do kontaktu:
Zespół Pragmatyki Zawodowej i Akredytacji
Jarosław Stypuła – starszy specjalista – tel. 12/448-11-57
Dyrektor Wydziału – Marta Rogozińska-Owsiak
V. Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., Nr 1258.).
VI. Informacje dodatkowe:
- Wniosek należy sporządzić na jednej kartce drukowanej dwustronnie. Czcionka (rozmiar: 10-12).
- W pkt 6 wniosku „Data otrzymania ostatniej oceny pracy…..” – należy podać pełną datę tj. dzień-miesiąc-rok oraz stwierdzenie uogólniające, o którym mowa w art. 6a ust. 4 ustawy Karta Nauczyciela. Do nagrody mogą być typowani wyłącznie nauczyciele posiadający wyróżniającą ocenę pracy.
- Uzasadnienie należy sporządzić zgodnie z § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia. Należy wskazać wybitne osiągnięcia nauczyciela w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności w zakresie:
- kształtowania najważniejszych umiejętności uczniów określonych odpowiednio w podstawach programowych: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego, kształcenia w zawodach, kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego lub kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego lub;
- rozwiązywania problemów o charakterze wychowawczym lub socjalnym uczniów, lub
- działań innowacyjnych, lub
- pracy organizacyjnej na rzecz szkoły, lub
- współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym, lub
- działań na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.
- Nie należy zamieszczać życiorysów oraz przebiegu pracy zawodowej. Pod uzasadnieniem sporządzający wniosek zamieszcza podpis i pieczątkę imienną.
- W pkt 9 wniosku „Opinia rady pedagogicznej” wymagana jest wyłącznie gdy kandydatem do nagrody jest nauczyciel. Należy wówczas podać datę posiedzenia rady pedagogicznej oraz dołączyć opinię rady pedagogicznej.
- Wnioski zawierające błąd formalny np. brak informacji o miejscu urodzenia (pkt 2) lub stwierdzenia uogólniającego dot. oceny pracy (pkt 6) lub w przypadku niedołączenia opinii rady pedagogicznej (pkt 9), pozostają bez rozpatrzenia.
- Odpowiedzialność za poprawne sporządzenie wniosku, pod względem formalnym i merytorycznym ponosi sporządzający wniosek.
- Decyzję o przesłaniu wniosków do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, celem dalszego procedowania, podejmuje Małopolski Kurator Oświaty.
- Ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu nagrody podejmuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
- Nauczyciele, którym przyznano nagrody otrzymają pisemne, imienne zaproszenia na uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której wręczone zostaną dyplomy.