22 listopada 2024 roku w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Udział w nim wzięła Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska.
Główna część wydarzenia dotyczyła niezwykle ważnej kwestii, jaką jest ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, która organizowana została przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar wspomniał m.in. o swoich doświadczeniach związanych z pracą psychologa, terapeuty. Przytoczył przerażającą statystykę, która mówi o tym, że blisko 80% dzieci oraz nastolatków przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Zwrócił się także z ważnym apelem do zgromadzonych, mówiąc „Czy nie powinniśmy w całej Małopolsce zintensyfikować działań wymierzonych przeciwko krzywdzeniu dzieci? Głęboko wierzę, że udzielamy w tej sprawie zgodnej odpowiedzi”.
Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska akcentowała, że prawa dziecka to zawsze prawa człowieka – tylko dostosowane do potrzeb i możliwości. Są one nienaruszalne i niezawieszalne, czyli niezbywalne. Zaznaczyła, że prawo do dobrego imienia, do szacunku, do nauki, do bezpieczeństwa nie są symetryczne wobec szkolnych obowiązków dziecka, a prawa dziecka nigdy nie zawieszają obowiązków.
Zwróciła także uwagę na popularne powiedzenie szkolne: „Prawa prawami, a gdzie obowiązki ucznia?”. Małopolska Kurator Oświaty przypomniała, że brak wypełnienia obowiązków w żadnej mierze nie zawiesza praw dziecka – człowieka, ponieważ prawa się respektuje zawsze, a obowiązki egzekwuje.
Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć wiele interesujących wystąpień. Głos zabrali także: przedstawicielka i rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Wiktoria Kinik, przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, wojewódzka koordynatorka realizacji rządowego programu przeciwdziałania przemocy domowej Katarzyna Łach oraz wojewódzka koordynatorka ds. przeciwdziałania przemocy domowej i realizacji procedury „Niebieskie Karty” komisarz Beata Wcisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Zdjęcia: Łukasz Osuch