25 sierpnia 2024 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Święto Lotnictwa Polskiego. Udział w nim wzięła II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka.
W tym roku Święto Lotnictwa Polskiego połączone było z 90. rocznicą zwycięstwa polskiej załogi: pilota Jerzego Bajana i mechanika Gustawa Pokrzywki na samolocie RWD-9 w prestiżowych międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1934 oraz z 90. rocznicą zwycięstwa Franciszka Hynka i Władysława Pomaskiego w XXII Pucharze Gordona Bennetta – najstarszych i najbardziej renomowanych zawodach balonowych na świecie.
Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej w intencji lotników i pracowników muzeum. Koncelebrowana była przez ks. dr. Łukasza Piórkowskiego – Dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz ks. Sebastiana Kozyrę – Dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Kolejnym punktem wydarzenia był Apel Poległych, który rozpoczął Hymnem Państwowym i wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt. Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego przywitał zgromadzonych gości i wygłosił krótkie przemówienie, w którym zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich piloci osiągali sukcesy.
Uhonorowano także członków Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Odznaczenia wręczył Marcin Tatara, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do spraw integracji środowisk kombatanckich i osób represjonowanych.
Zgromadzeni goście z wielką uwagą i zainteresowaniem obejrzeli pokazy lotnicze. W powietrzu zaprezentowały się muzealne eksponaty latające: An-2 „Wiedeńczyk, Jak-18 i Piper Cub, a oprócz nich przeloty wykonały jeszcze samoloty-repliki maszyn RWD-5 i M-26 Iskierka. Owacje na stojąco dostali spadochroniarze, którzy po mistrzowsku i doskonałą techniką lądowali w niedalekiej odległości od uczestników wydarzenia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Aeroklub Polski.
Mecenasem wydarzenia został Kraków Airport.
Sponsorami wydarzenia byli: Krakodlew S.A. oraz Agencja Mienia Wojskowego.
Z kolei Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Polska Zbrojna. Historia, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Kraków.naszemiasto.pl, Love-Krakow.pl, Gość Niedzielny, Głos Seniora, Przegląd Lotniczy, dlapilota.pl, aviation24.pl, MILMAG.