2 sierpnia 2024

Upamiętnienie Powstania Warszawskiego z udziałem II Małopolskiej Wicekurator Oświaty Katarzyny Mitki

31 lipca w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, na której w szczególny sposób upamiętniono Powstanie Warszawskie. Zaprezentowano bowiem pochyłą płytę skalną, na której 16-letni wówczas Józef Pacyga wyrył wiersz upamiętniający ten heroiczny zryw Polaków. Płyta skalna znajduje się w miejscowości Skawica koło Zawoi na stokach góry Polica w Paśmie Babiogórskim. To nie jedyny napis wykuty w skale przez młodego Józefa Pacygę, który w ten sposób dawał wyraz swojego patriotyzmu i odwagi.

Dyrektor Muzeum Armii Krajowej dr Jarosław Szarek w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na unikatowy charakter odkrycia oraz plan stworzenia ścieżki edukacyjnej na tym obszarze, która pogłębiałaby wiedzę na temat naszych najważniejszych wydarzeń historycznych.

Po zakończeniu konferencji Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka spotkała się na krótkiej rozmowie z dyrektorem Jarosławem Szarkiem. Zostały omówione sposoby i kierunki współpracy w zakresie edukacji historycznej dzieci i młodzieży oraz zwrócono uwagę na konieczność szerokiej promocji zbiorów i aktywności Muzeum Armii Krajowej – jako miejsca upowszechniającego wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego sile zbrojnej Armii Krajowej.

Fot: Muzeum Armii Krajowej

Napis "Niech Żyje Polska" wyryty na skale.
II Małopolska Wicekurator Oświaty, Katarzyna Mitka podczas słuchania konferencji prasowej.
Najważniejsze informacje związane z tematem konferencji prasowej w Muzeum AK.
Publiczność zgromadzona podczas konferencji prasowej.