Szanowni Państwo,
Dyrektorzy małopolskich przedszkoli i szkół podstawowych
zachęcam Państwa do aktywnego włączenia się w trwające prace nad zmianami w edukacji. Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Instytutem Badań Edukacyjnych – Państwowym Instytutem Badawczym bardzo zależy Nam na Państwa udziale w procesie wprowadzania zmian w podstawach programowych. Jestem przekonany, że tak ważna i wyczekiwana reforma nie może zostać zrealizowana bez uwag, przemyśleń i wniosków Państwa i Państwa nauczycieli. To właśnie Wasz głos, jako aktywnych Nauczycielek i Nauczycieli poszczególnych przedmiotów będzie kluczowy dla autorów nowej podstawy programowej, a także projektowanych zmian w zakresie wzmocnienia roli i prestiżu zawodu Nauczyciela, nowoczesnego, wspierającego oceniania postępów uczniów, ich odpowiedzialności za podejmowane w szkole działania oraz mądrym zdefiniowaniu praw i obowiązków wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.
Spośród Nauczycieli powołaliśmy koordynatorów przedmiotowych, którzy będą kontaktować się z nauczycielami, którzy wyrażą zainteresowanie włączeniem się w projektowanie reformy. Listę koordynatorów wraz z adresami mejlowymi, udostępniamy Państwu w zakładce: Dyrektor i Nauczyciele/Reforma Edukacji. Ponadto utworzony został adres mejlowy: reformaedukacji@kuratorium.krakow.pl, na który mogą Państwo przesyłać propozycje zmian w zakresie nauczanego.
Uprzejmie proszę o zachęcenie nauczycieli Państwa szkół i przedszkoli do wyrażenia zdania na temat: „Jakich zmian wymagają podstawy programowe w przedszkolu i w szkole podstawowej? Co należy uzupełnić w aktualnej podstawie programowej, aby wesprzeć rozwój kompetencji fundamentalnych? Jak, poprzez mój przedmiot i zapisy w podstawie przedmiotowej wspierać rozwój kompetencji poznawczych, społecznych i osobistych? Co musiałoby się zmienić w podstawach programowych, żeby uczniowie mieli więcej okazji do sprawczości?”
Uprzejmie proszę o zachęcenie nauczycieli do kontaktu z koordynatorami przedmiotowymi i przekazanie im odpowiedzi na stawiane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pytania, które będą sukcesywnie przekazywane w ww. zakładce.
Licząc na Państwa aktywność i osobisty udział w zaplanowanych konsultacjach
pozostaję z wyrazami szacunku,
Artur Pasek
I Małopolski Wicekurator Oświaty