25 lutego 2025

Eksperyment pedagogiczny po nowelizacji przepisów

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

uprzejmie informujemy, że 11 stycznia 2025 r. – zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1933) – zaczął obowiązywać przepis, w wyniku którego następuje zmiana organu wydającego zgodę na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego z zakresu kształcenia ogólnego (art. 45 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe).

Nowelizacja dotychczas obowiązujących przepisów spowodowała, że to kurator oświaty uzyskał uprawnienia do wyrażenia zgody na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego jako podmiot pełniący bezpośredni nadzór pedagogiczny nad szkołami. Wyjątkami są szkoły artystyczne, gdzie zgodę nadal będzie wydawał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także decyzje dotyczące kształcenia zawodowego – zgodę nadal będzie wydawał Minister Edukacji.

Jednocześnie informuję, że wprowadzona zmiana będzie miała wpływ m.in. na skrócenie czasu rozpatrywania i wydawania decyzji w tym zakresie (sprzyja decentralizacji procesu decyzyjnego), a także nawiązuje do już wprowadzonych zmian dotyczących prowadzenia w szkole innowacji.

Zmiany obowiązujące od 11 stycznia 2025 r. zgodnie z art. 4. ww. ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1933):

Prowadzenie eksperymentu pedagogicznego:

  1. dotyczącego zawodu – wymaga zgody ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
  2. w szkole artystycznej – wymaga zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
  3. innego niż wymieniony w pkt 1 i 2 – wymaga zgody kuratora oświaty.

Dyrektor szkoły lub placówki, na podstawie uchwały rady pedagogicznej i po uzyskaniu opinii rady rodziców, występuje z wnioskiem o wyrażenie zgody na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego z zakresu kształcenia ogólnego w szkole lub placówce do kuratora oświaty w terminie do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest planowane rozpoczęcie eksperymentu.

Wniosek składany do kuratora oświaty powinien określać:

  1. cel,
  2. założenia,
  3. czas trwania i sposób realizacji eksperymentu pedagogicznego.

Do wniosku dołącza się:

  1. opinię jednostki naukowej dotyczącą założeń eksperymentu pedagogicznego wraz ze zgodą tej jednostki na sprawowanie opieki nad przebiegiem eksperymentu,
  2. zgodę rady pedagogicznej wyrażoną w uchwale, o której mowa w art. 70 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe,
  3. opinię rady szkoły lub placówki,
  4. opinię rady rodziców,
  5. jeżeli planowany eksperyment pedagogiczny wymaga przyznania szkole lub placówce dodatkowych środków budżetowych – pisemną zgodę organu prowadzącego szkołę lub placówkę na finansowanie planowanych działań.

Szczegółowe zasady realizacji przez szkołę lub placówkę eksperymentu pedagogicznego określa art. 45 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.).

Szczegółowe informacje oraz procedury dotyczące eksperymentu pedagogicznego są zamieszczone w zakładce Eksperyment pedagogiczny i innowacje.