Małopolski Kurator Oświaty, w związku z kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi, przypomina, że zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2408 ze zm. – dalej: Kodeks wyborczy), zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.
Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego (art. 105 § 1 Kodeksu wyborczego).
Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.), w szkole nie mogą działać partie i organizacje polityczne.
Wszyscy nauczyciele powinni zachowywać apolityczną postawę względem uczniów.
Mając na uwadze powyższe, należy unikać organizowania na terenie szkół spotkań przedwyborczych; a jeżeli warunki miejscowe determinują takie miejsce spotkania (np. sala szkolna jest jedynym lokalem na terenie gminy, w którym możliwe jest zorganizowanie wydarzenia, podczas którego prowadzona będzie agitacja wyborcza), to powinno ono mieć miejsce po całkowitym zakończeniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w danym dniu, lub w dniu wolnym od takich zajęć; ponadto lokal szkoły, po zakończeniu wydarzenia, winien zostać dokładnie wysprzątany tak, aby nie pozostały w nim żadne materiały wyborcze w czasie, gdy rozpoczynać będą się zajęcia, o których mowa wyżej. Te same zasady należy stosować wobec pozostałego terenu szkoły, w tym boiska szkolnego, ogrodzenia, tablic informacyjnych, itp.
Zgodnie z art. 494 § 2 Kodeksu wyborczego, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół wobec uczniów, podlega karze grzywny.
Jednocześnie przypomnieć należy, że szkoła może prowadzić zajęcia z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zajęcia takie nie są agitacją wyborczą (art. 108 § 3 Kodeksu wyborczego).