3 listopada 2022

Kwalifikacje pedagogiczne oraz kursy kwalifikacyjne

Kraków, 3 listopada 2022 r.

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi uzyskania przygotowania pedagogicznego wymaganego od nauczycieli oraz pytaniami w sprawie kursów kwalifikacyjnych w zakresie przygotowania pedagogicznego, Małopolski Kurator Oświaty przypomina, że definicje przygotowania pedagogicznego oraz kursu kwalifikacyjnego znajdują się w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.)

Przez przygotowanie pedagogiczne, stosownie do § 2 pkt 2 rozporządzenia należy rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin;
o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.

Poprzez kurs kwalifikacyjny, stosownie do § 2 pkt 12 rozporządzenia, należy rozumieć kurs kwalifikacyjny z zakresu określonego przedmiotu, prowadzonych zajęć lub przygotowania pedagogicznego, organizowany zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, którego ukończenie umożliwia nauczycielowi posiadającemu poziom wykształcenia wymagany od nauczycieli danego typu szkoły lub placówki uzyskanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu, prowadzenia zajęć lub przygotowania pedagogicznego.

Kursy kwalifikacyjne, zgodnie z § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. poz. 1045 ze  zm.) prowadzone są wyłącznie przez placówki doskonalenia nauczycieli posiadające akredytację, za zgodą kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę placówki, w następującym zakresie:

  1. przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  2. pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  3. wychowania do życia w rodzinie;
  4. zarządzania oświatą.

Uczestnik kursu kwalifikacyjnego po jego ukończeniu otrzymuje świadectwo, którego wzór określa załącznik do cyt. rozporządzenia.

Reasumując, publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli nie mogą już organizować kursów kwalifikacyjnych w zakresie przygotowania pedagogicznego
dla nauczycieli, poza nauczycielami praktycznej nauki zawodu.

Przed podjęciem kształcenia ww. zakresach zachęcamy do sprawdzenia, czy podmiot oferujący dany kurs posiada uprawnienia (w tym zgodę właściwego kuratora oświaty)
do prowadzenia danego kursu, w szczególności dotyczy to kursów oferowanych przez podmioty prowadzące kształcenie w formie on-line.

Ukończenie kursu kwalifikacyjnego organizowanego przez podmioty nieuprawnione
nie daje kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze, uzyskanie obecnie przygotowania pedagogicznego jest możliwe wyłącznie poprzez ukończenie:

  1. studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich – z przygotowaniem pedagogicznym;
  2. studiów podyplomowych z zakresu przygotowania pedagogicznego, prowadzonych przez uczelnie wyższe;
  3. kursu kwalifikacyjnego pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

 

Małopolski Kurator Oświaty
Barbara Nowak