16 lipca 2025

Monitorowanie rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat

Minister Edukacji wraz z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie realizuje zadanie w dziedzinie nauczania o charakterze wdrożeniowo-naukowym polegające na przygotowaniu materiałów metodycznych i szkoleniowych w zakresie monitorowania rozwoju dziecka w wieku 3-6 lat na podstawie obserwacji funkcjonalnej prowadzonej podczas codziennej aktywności w przedszkolu z wykorzystaniem narzędzia Skali – Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD).

W ramach projektu trwa rekrutacja nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy podjęliby się walidacji w okresie wakacyjnym (pracują w tym czasie w przedszkolu, w którym przebywają dzieci kończące edukację przedszkolną, rozpoczynające 1 września 2025 r. naukę w szkole podstawowej). Badanie będzie przeprowadzone Kwestionariuszem SRMD. Kwestionariusz zawiera opis wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych (zgodnie z obszarami klasyfikacji ICF), których ocena pozwoli na określenie stopnia przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Ponadto, zastosowanie Kwestionariusza pozwoli
na zintensyfikowanie mocnych stron dziecka oraz obszarów wymagających wsparcia na poziomie szkoły. Kwestionariusz będzie skorelowany z Kwestionariuszem Szkolnej Oceny Funkcjonalnej dla klas I-III szkoły podstawowej.

Czas realizacji badań zaplanowano na lipiec-sierpień 2025 r.

Zainteresowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego, deklarujących chęć udziału w badaniach, zapraszamy do REJESTRACJI.

Zadaniem osób zgłaszających się jest:

  1. Wypełnienie arkusza SRMD – dla dzieci kończących edukację przedszkolną na podstawie danych z arkuszy obowiązujących w przedszkolu oraz obserwacji dziecka (dla każdego dziecka odrębny arkusz) (termin: lipiec-sierpień 2025 r.).
  2. Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej arkusza dla nauczyciela (termin: sierpień-wrzesień 2025 r.).
  3. Badanie walidacyjne dziecka jest płatne dla osoby wykonującej badania. Po zarejestrowaniu i wypełnianiu danych rejestracyjnych, przygotowana zostanie umowa zlecenie na realizację badań przez APS, która zostanie przesłana do badającego.
  4. Badający otrzymuje plik pdf z arkuszem oraz link do wersji elektronicznej badania oraz instrukcje.

Kierownikiem projektu jest dr Radosław Piotrowicz, e-mail: rpiotrowicz@aps.edu.pl.

Informacje o projekcie można znaleźć stronie Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Małopolski Kurator Oświaty serdecznie zaprasza do udziału w badaniu. Licząc na Państwa aktywność i osobisty udział pozostaję z wyrazami szacunku,

 

Artur Pasek
I Małopolski Wicekurator Oświaty