Domy wczasów dziecięcych są placówkami od lat wpisanymi w polski system edukacji, których działalność wzbogaca ofertę edukacyjną kierowaną do dzieci i młodzieży na terenie całego kraju.
Pobyt w domu wczasów dziecięcych wraz z rówieśnikami, obok innych wdrażanych działań w formie programów, może wpłynąć na poprawę kondycji dzieci i młodzieży po okresie długotrwałej izolacji spowodowanym trudnym czasem pandemii.
Tego typu placówki są zorganizowane w profesjonalny sposób, posiadają doświadczoną kadrę pedagogów i są zlokalizowane w rejonach Polski o szczególnych walorach klimatycznych i przyrodniczych. Wychowankowie przebywający w domu wczasów dziecięcych spełniają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły funkcjonującej w domu wczasów dziecięcych lub do szkoły poza domem wczasów dziecięcych. To wszystko powoduje, że oferty tych placówek wyróżniają się na tle innych kierowanych do szkół.
Zachęcamy Państwa Dyrektorów do zapoznania z nowelami przepisów oraz ofertami przygotowywanymi przez dyrektorów domów wczasów dziecięcych i przekazywanie rodzicom informacji o działalności tych placówek przeznaczonych do „okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połączonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych”.
Aktualnie domy wczasów dziecięcych mogą organizować, zarówno wypoczynek dzieci młodzieży, jak i krajoznawstwo i turystykę (np. wycieczki szkolne), ale na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Prowadzoną działalność rozliczać będą na podstawie odpowiednich przepisów podatkowych. Dzieci i młodzież przebywające na wypoczynku i wycieczkach szkolnych nie mogą być wykazywane jako wychowankowie domu wczasów dziecięcych, ponieważ stanowi to nieprawidłowość przy naliczaniu subwencji/ dotacji.
W przepisach znowelizowanych rozporządzeń, tj.
- rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach oraz
- rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo – wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania)
doprecyzowano definicję domu wczasów dziecięcych, definicję wychowanka domu wczasów dziecięcych, określono minimalny czas pobytu uczniów w domach wczasów dziecięcych na 6 dni.
Zmiany ww. przepisów wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.