22 marca 2023

„Twórcze archiwa”, „Jak korzystać z archiwum IPN w pracy edukacyjnej?” – warsztaty filmowe dla uczniów i nauczycieli

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na bezpłatne warsztaty filmowe skierowane do uczniów, nauczycieli i edukatorów, które odbędą się podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w ramach Kongresu Pamięci Narodowej IPN w dniach 13-15 kwietnia br.

 

grafika warsztatów ipn twórcze archiwaWarsztaty „Twórcze archiwa”, skierowane są do uczniów, którzy chcieliby nauczyć się podstaw opowiadania historii filmem oraz postawić pierwsze kroki w montażu. Warsztaty odbywają się zdalnie w dniach 31 marca – 2 kwietnia. Ich efektem będzie samodzielnie zmontowany film krótkometrażowy, który zostanie zaprezentowany na dużym ekranie podczas trwania Festiwalu w dniu 15 kwietnia. W wydarzeniu może wziąć udział każdy kto ukończył 14 lat. Zgłoszenia do 29 marca. Więcej szczegółów na stronie https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/179524,TWORCZE-ARCHIWA-3-edycja-warsztatow-storytellingu-i-montazu.html

 

grafika warsztatów ipn jak korzystać z archiwów„Jak korzystać z archiwów IPN w pracy edukacyjnej” to warsztaty w formie masterclass.  Będą one także jednym z wydarzeń towarzyszących 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Echa Katynia” oraz Kongresu Pamięci Narodowej i są skierowane są do edukatorów i nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi.

Podczas warsztatów specjaliści i eksperci z działu Archiwum IPN opowiedzą i zaprezentują jakiego rodzaju materiały audio-video oraz fotograficzne można znaleźć w zasobach archiwalnych Instytutu, przybliżą różne dostępne rodzaje dokumentacji. Archiwiści i specjaliści z IPN opowiedzą także o tym, jak wyszukiwać informacje w aplikacjach Cyfrowego Archiwum. Dodatkowo filmowcy i doświadczeni edukatorzy filmowi zaprezentują inspiracje, jak włączać te materiały do pracy edukacyjnej, czy to w postaci warsztatów filmowych czy jako element lekcji historii lub języka polskiego. Całość spointuje omówienie zagadnień związanych z prawami autorskimi i prawnymi aspektami wykorzystania materiałów archiwalnych w procesach edukacyjnych.

Te wyjątkowe warsztaty odbędą się na żywo na PGE Narodowym w Warszawie, w sobotę, 15 kwietnia 2023 r., w godzinach 10:00–12:30.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (nabór do 5 kwietnia 2023 r.).

Zgłoszenia wraz z wypełnionym formularzem RODO prosimy kierować na adres: totalitaryzmy@ipn.gov.pl.

Więcej na stronie https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/180310,Jak-korzystac-z-archiwum-IPNB-w-pracy-edukacyjnej-Warsztaty-dla-edukatorow-i-nauc.html

 

W załączeniu Zaproszenie Dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

 

Załączniki