Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele,
serdecznie zapraszam do konsultacji nad zagadnieniami przygotowywanej reformy. Kwestie do konsultacji tym razem nie są skupione wokół przedmiotów szkolnych, jednakże są istotne dla prowadzonych działań związanych z reformą edukacji. Koordynatorów przygotowywanej reformy interesują źródła inspiracji, z których czerpią w swojej pracy pedagodzy i wyzwania, które z ich perspektywy stanowią jej utrudnienie:
- Inspiracje i wymiana doświadczeń:
- Skąd nauczyciele czerpią inspirację do wprowadzania nowych rozwiązań dydaktycznych w codziennej pracy edukacyjnej?
- Co pomaga w wymianie doświadczeń i wiedzy między nauczycielami z różnych szkół? Jakie są dobre sposoby na dzielenie się pomysłami, rozwiązaniami i koncepcjami?
- Co pomaga w wymianie doświadczeń i wiedzy między nauczycielami w tej samej szkole? Jakie są dobre sposoby na dzielenie się pomysłami, rozwiązaniami i koncepcjami?
- W obrębie jakich obszarów pracy i tematów nauczyciele najchętniej się dzielą albo chcieliby się dzielić nauczyciele w gronie pedagogicznym?
- Ułatwienia i wyzwania:
- Jakie rozwiązania organizacyjne pomagają nauczycielom w prowadzeniu codziennej pracy w szkole?
- Jakie rozwiązania organizacyjne są utrudnieniem w codziennej pracy nauczycieli i należałoby je usprawnić lub z nich zrezygnować?
- Jakie obszary administracji i/lub dokumentacji szkolnej wymagają zdaniem nauczycieli zmiany albo uproszczenia?
- Czy są takie formy działań szkolnych, innowacji dydaktycznych, innych aktywności, które nauczyciele chcieliby wprowadzić w swojej pracy, ale w obecnej sytuacji są one utrudnione lub niemożliwe?
- Wsparcie nauczycieli i dyrektorów szkół:
- Jakiego wsparcia ze strony IBE PIB oczekują nauczyciele i dyrektorzy szkół w kontekście nadchodzących zmian programowych? Jakie poradniki, opracowania i inne propozycje byłyby pomocne w ich codziennej pracy?
Bardzo proszę również o podzielenie się i przekazanie swoich uwag i spostrzeżeń.
Wszystkie powyższe informacje będą zebrane i przekazane do Instytutu Badań Edukacyjnych PIB.
Zdaję sobie sprawę z tego, że maj jest miesiącem istotnych wydarzeń edukacyjnych, w związku z tym uprzejmie proszę o przekazanie swoich refleksji do 4 czerwca 2025 r. do koordynatorów wojewódzkich, których adresy e-mail zamieszczone są na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie – Wykaz nauczycieli koordynatorów przedmiotowych w województwie małopolskim.
Licząc na Państwa aktywność i osobisty udział w zaplanowanych konsultacjach pozostaję z wyrazami szacunku
Artur Pasek
I Małopolski Wicekurator Oświaty