Jaka powinna dziś być edukacja w muzeum, by lepiej odpowiadać na potrzeby uczennic i uczniów? Czy i jak można sprawić, by muzeum stało się twórczą, oswojoną i żyjącą przestrzenią dla grupy szkolnej? Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z fundacją OFF school proponuje ZATRZYMAĆ SIĘ I ZOBACZYĆ, jak ten temat widzi sama młodzież.
Podczas otwierających wydarzenie wystąpień będziemy się dzielić doświadczeniem związanym ze współpracą z młodzieżą i oddawaniem jej głosu w działaniach edukacyjnych. Porozmawiamy o tym, jak to robić i dlaczego warto. Warsztaty w przestrzeni nowych wystaw czasowych w MNK poprowadzi dla Państwa młodzież z fundacji OFF school – na zaproponowane przez siebie tematy i według scenariusza swojego pomysłu. A przechodząc od teorii do praktyki, zaprosimy Państwa do udziału w projekcie partycypacyjnym, w ramach którego Państwa uczennice i uczniowie będą mieli szansę współtworzyć razem z nami ofertę dla szkół w MNK.
Udział w konferencji bezpłatny, konieczna rezerwacja miejsc możliwa od 30.01 przez formularz zgłoszeniowy. Pełny program wydarzenia i formularz zgłoszeniowy: https://mnk.pl/artykul/zatrzymaj-sie-i-zobacz-zapraszamy-na-konferencje
PROGRAM WYDARZENIA
Od 14:30 – Rejestracja na konferencję, hol w MNK Gmach Główny
Część I – Sala Samurajów, MNK Gmach Główny
15:00 – Otwarcie konferencji, zaproszenie do udziału w projekcie partycypacyjnym „uŻYJ muzeum” – Dyrekcja MNK, kierowniczka Działu Edukacji Anna Walczyk, koordynatorka wydarzenia Aleksandra Jaremko
15:20-15:50 – Jak pomóc płatkom śniegu zamienić się w kulę śniegową? – Justyna Suchecka (dziennikarka edukacyjna, autorka książki “Cała nadzieja w szkole”)
To, co często uważamy za słabe punkty „tej dzisiejszej młodzieży” może okazać się ich supermocą i dać impuls do zmiany. Na co zwracać uwagę i jak razem z nimi zmieniać świat? Porozmawiajmy o tym, jak razem budować nadzieję.
15:50-16:20 – Jak tworzyć angażującą edukację? – Grzegorz Święch (fundacja OFF school)
Jak we współczesnym świecie, który tak szybko się zmienia, który dostarcza tak wielu bodźców, tworzyć angażującą edukację? A gdyby tak zaprosić do jej współtworzenia młode osoby i w procesie edukacji partycypacyjnej (peer to peer) wspólnie odkrywać nieznaną nam przyszłość?
16:20-16:40 – Moje miejsce. O tym, jak młodzież urządza nam muzeum – Izabela Lechowicz-Woźniczka, Marta Wojtyś-Kipiel (Dział Edukacji MNK)
Cel jest prosty (?). Chcielibyśmy, żeby do naszego muzeum przychodziło więcej młodych ludzi. Żeby młodzież lubiła do nas zaglądać nawet w swoim wolnym czasie, miała u nas własny kąt. Miejsce, gdzie można wygodnie się rozsiąść, porozmawiać ze znajomymi, poczytać i odpocząć. Zaprosiliśmy więc osoby w wieku 15 i 16 lat do zaprojektowania i współrealizacji przestrzeni, w której chcieliby się spotykać. Takiej przestrzeni, która odpowie na ich potrzeby i stanie się „trzecim miejscem”. Dzisiaj chcemy opowiedzieć, jak nam to wyszło.
16:40-17:00 – Przerwa kawowa
Część II – warsztaty na wystawach, MNK Gmach Główny – parter i I piętro
17:00-18:20 oraz 18:30-19:50
OBSERWUJ-NIE OCENIAJ – warsztat na wystawie czasowej “Utamaro”
Prowadzenie: Zofia Pichlak (fundacja OFF school), Anna Walczyk (Dział Edukacji MNK)
Współpraca przy tworzeniu scenariusza: Agnieszka Święch, Szymon Modelski (fundacja OFF school), Monika Witalis-Malinowska (edukatorka i przewodniczka MNK, nauczycielka historii i WOS-u), Izabela Lechowicz-Woźniczka (Dział Edukacji MNK)
Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy nauczą się rozpoznawać mechanizmy powstawania stereotypów i ćwiczyć uważność na drugiego człowieka. Warsztaty będą także okazją do twórczej pracy w przestrzeni wystawy, gdzie sztuka stanie się punktem wyjścia do refleksji nad naszymi sądami i ich wpływem na postrzeganie innych.
Dlaczego warto?
Warsztaty rozwijają umiejętność uważnego słuchania, patrzenia i otwierania się na różne punkty widzenia. Pozwalają również na pracę twórczą w atmosferze dialogu i współpracy. To doskonała okazja, by wzbogacić swoje kompetencje pedagogiczne oraz zainspirować uczniów do bardziej świadomego postrzegania otaczającego świata.
Dla kogo?
Dla nauczycielek i nauczycieli chcących rozwijać w sobie i swoich uczniach zdolność krytycznego myślenia, uważności i wrażliwości na różnorodność.
17:00-18:20 oraz 18:30-19:50
NIE PYTAJ-PO PROSTU TWÓRZ – warsztat na wystawie “Transformacje. Nowoczesność w III RP”
Prowadzenie: Katarzyna Paciorek i Kinga Marosek (fundacja OFF school), Aleksandra Jaremko (Dział Edukacji MNK)
Współpraca przy tworzeniu scenariusza: Agnieszka Święch, Szymon Modelski (fundacja OFF school), Magdalena Klasa (edukatorka i przewodniczka MNK, nauczycielka j. angielskiego)
Spotkanie jest zaproszeniem do twórczego eksperymentowania i odkrywania własnej kreatywności, inspirowanej obiektami z ekspozycji. Warsztaty skupiają się na rozwijaniu twórczego myślenia, przełamywaniu obaw przed subiektywną interpretacją sztuki oraz na budowaniu osobistej relacji z dziełami, niezależnie od poziomu wiedzy uczestników.
Dlaczego warto?
Podczas warsztatów pokażemy, że każdy odbiór sztuki jest wartościowy, a proces interpretacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Uczestnicy będą mieli okazję przełamać schematyczne myślenie, uwolnić wyobraźnię oraz odkryć, jak różnorodne i indywidualne mogą być odpowiedzi na pytanie: „Czym jest dzieło sztuki?”. Spotkanie stanie się przestrzenią do refleksji, dialogu i twórczej pracy, w której historia wystawy jest jedynie punktem wyjścia do rozwijania kreatywności i osobistego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.
Dla kogo?
Warsztaty skierowane są do nauczycielek i nauczycieli chcących inspirować siebie i innych do rozwijania nieszablonowego myślenia, pogłębiania relacji ze sztuką oraz otwierania się na różnorodność interpretacji.
BONUS specjalnie dla uczestniczek i uczestników konferencji – wszystkich, którzy będą chcieli lepiej poznać wystawy, na których poprowadzimy konferencyjne warsztaty, zapraszamy kolejnego dnia (czwartek 20.02) na bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem:
16:30 – oprowadzanie na wystawie “Transformacje. Nowoczesność w III RP”
17:00 – oprowadzanie na wystawie “Utamaro”
Możliwy udział w jednym wybranym oprowadzaniu, zapis przy rejestracji na konferencję w dniu wydarzenia.
W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką wydarzenia Aleksandrą Jaremko (Dział Edukacji MNK), e-mail: ajaremko@mnk.pl, tel. 124335542.
https://mnk.pl/artykul/zatrzymaj-sie-i-zobacz-zapraszamy-na-konferencje