9 maja 2024

„Dzień Powstańca” – wyjątkowy konkurs z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku, upamiętniając 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Fundacja Warszawa To Wolność pragnie zaprosić nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie, którego celem jest upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego – „Dzień Powstańca”. Projekt ten stanowi część przedsięwzięcia „Lekcja Powstanie”.

grafika przedsięwzięciaAplikacja „Lekcja Powstanie” 

„Lekcja Powstanie”, czyli całkowicie darmowy, interaktywny, fabularyzowany komiks w formie gry, oparty na autentycznych wydarzeniach z sierpnia 1944,  to innowacyjna propozycja dla nauczycieli szkół podstawowych oraz średnich i ich uczniów, łącząca w sobie elementy edukacyjne dot. Historii Powstania Warszawskiego, innowacyjnych sposobów nauczania oraz aktywności fizycznej.

Przeprowadzenie zajęć trwa około 30 minut. Aplikacji nie trzeba pobierać. Jest dostępna przez przeglądarkę.

Treść merytoryczna oraz grafiki zawarte w interaktywnym komiksie zostały zatwierdzone przez ekspertów Muzeum Powstania Warszawskiego.

W grze uczniowie wcielają się w postacie sanitariuszy działających podczas Powstania Warszawskiego i są konfrontowani z różnymi sytuacjami, które wymagają szybkiego myślenia i podejmowania decyzji. Poprzez dialogi, grafiki i zadania, uczniowie mogą przenieść się w czasie do wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

Więcej informacji o aplikacji

Konkurs „Dzień Powstańca” 

Konkurs „Dzień Powstańca” ma na celu zaangażowanie uczniów w tworzenie wydarzenia upamiętniającego Powstanie Warszawskie, a tym samym zaangażowanie ich w życie szkoły.

Zadanie konkursowe polega na zorganizowaniu wydarzenia „Dzień Powstańca”, który może zawierać różnorodne aktywności mające na celu uczczenie pamięci Powstańców i edukację na temat wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim, a następnie stworzeniu fotorelacji z przeprowadzonego wydarzenia.

Jakie działania można przeprowadzić w swojej szkole?

 • spotkanie z ekspertami
 • gra terenowa
 • panele dyskusyjne
 • wystawy
 • warsztaty
 • rekonstrukcje historyczne

Na laureatów czeka nagroda w postaci bonu na sprzęt edukacyjny dla całej szkoły!

grafika sanitariuszkaAby wziąć udział w konkursie:

 • wypełnij formularz zapisowy dostępny na stronie internetowej www.lekcjapowstanie.edu.pl/konkurs Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do dnia 20 maja 2024 roku. Zgłoszenia do udziału w konkursie należy dokonać poprzez przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: lekcjapowstanie.edu.pl/zgłoszenia.
 • udokumentuj przygotowania oraz całe obchody w wybranej przez Was formie
 • po przeprowadzeniu „Dnia Powstańca”, zamieść stworzoną fotorelację na specjalnie przygotowanym folderze, do którego otrzymasz dostęp po wypełnieniu zgłoszenia do konkursu.
 • Relację udostępnij też na swoich mediach społecznościowych oznaczając przy tym „Lekcja Powstanie”.
 • Prześlij raport z obchodów do 10 czerwca 2024 roku!

Więcej na stronie internetowej www.lekcjapowstanie.edu.pl/konkurs 

grafika PowstaniecInicjatywa Fundacji Warszawa To Wolność zrodziła się z chęci wprowadzenia nowej tradycji w polskim szkolnictwie – obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy i patronujące przedsięwzięciu Muzeum Powstania Warszawskiego pragną, aby młode pokolenie poszerzało swoją wiedzę w zakresie tych ważnych wydarzeń historycznych i dorastało na dumnych Polaków.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności, w ramach programu NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Załączniki

Prezentacja - Lekcja powstanie
Data: 2024-05-09, rozmiar: 11 MB
Plakat- Lekcja powstanie
Data: 2024-05-09, rozmiar: 1 MB
Grafika - Lekcja Powstanie
Data: 2024-05-09, rozmiar: 789 KB
regulamin aplikacji
Data: 2024-05-09, rozmiar: 78 KB
regulamin-konkursu
Data: 2024-05-09, rozmiar: 201 KB
upowaznienie
Data: 2024-05-09, rozmiar: 122 KB
rekomendacja_skan
Data: 2024-05-09, rozmiar: 53 KB