8 września 2023

Kredkobranie 2023. Zamieńmy marzenia na pejzaże.

plakat akcji KredkobranieZamieńmy marzenia na pejzaże. Kredkobranie 2023

Już po raz szósty krakowska Fundacja Ignatianum zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Kredkobranie. Zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych trwać będzie w całej Polsce do końca września.

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary m.in. kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, plecaki, pisaki, plastelinę, przybory piśmiennicze, artykuły plastyczne itd. trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież.

– Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Zamieńmy marzenia na pejzaże”; chcemy w ten sposób pokazać, że naszym prostym gestem solidarności możemy zmienić komuś jego najbliższe otoczenie, zmienić jego perspektywę patrzenia, a co najważniejsze spełnić czasami najprostsze marzenia. Bo nie raz zdarza się, że dziecko czy młody człowiek marzy o nowym plecaku, piórniku, albo zeszytach z ulubioną postacią z bajek. Dając dzieciom i młodzieży do ręki „kolory” dajemy im możliwość „wymalowania” swojej własnej przyszłości, swojego własnego pejzażu. Każde dziecko, które ma kolorowe pomoce naukowe chętniej się uczy, a to daje mu możliwość większego rozwoju i zaprocentuje w późniejszym życiu. My wszyscy możemy pomyśleć o sobie, że jesteśmy jak kolorowe kredki które znajdują się w pudełku – doskonale się uzupełniamy, a tyle dobra którego damy z siebie innym wróci do nas w innym czasie i pewnie w innej postaci, ale na pewno wróci. Jako całe ekipa Kredkobrania, jesteśmy przekonani, że kolejny raz zebrane w całej Polsce prezenty dodadzą młodym rodakom z Kresów jeszcze większej chęci do nauki i zmienią ich życie w wymarzony obraz – wyjaśnia Tomasz Konturek, koordynator akcji i zarazem jej pomysłodawca.

Nasza akcja odbywa się już po raz szósty. Wiemy, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiele ludzi dobrej woli z całej Polski, którzy dołączają do tej niezwykłej, ogólnopolskiej sztafety dobra, która dociera do różnych części naszej Ojczyzny – dodaje koordynator zbiórki.

– Zeszłoroczna edycja Kredkobrania po raz kolejny utwierdziła nas w przekonaniu, że warto podejmować te szlachetne działania. Wielka zasługa w tym przede wszystkim naszych darczyńców, ale również naszych partnerów i patronów. Skupiła osoby indywidualne oraz uczniów – dzieci, młodzież i rodziców – z ponad 350 szkół w Polsce. Wartość zgromadzonych ponad 78 tys. sztuk darów została oszacowana na ponad 750 000 zł. Pomoc w postaci m.in. kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych itd., trafiła do dzieci z Litwy i Ukrainy – mówi Tomasz Konturek. – W akcję włączają się całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska, zakłady pracy i osoby indywidualne. – dodaje koordynator.

Przez cały wrzesień zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach. Do 6 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji. Dary w  listopadzie trafią za wschodnią granicę do naszych Rodaków.

 

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Regulamin akcji oraz informacje o Kredkobraniu można znaleźć na stronie www.kredkobranie.pl pod numerem telefonu: 785-042-119, 882-696-737 email: kredkobranie@ignatianum.edu.pl, lub kontakt@kredkobranie.pl Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Fundacji Ignatianum 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem Kredkobranie lub poprzez portal https://zrzutka.pl/xsu24w Zebrane fundusze przeznaczamy na zakup książek i lektur szkolnych oraz transport darów na Kresy.

Akcję koordynuje: Tomasz Konturek