Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym organizują w roku szkolnym 2024/2025: MAŁOPOLSKI PROJEKT EKOLOGICZNY EKOSZKOŁA-EKOPRZEDSZKOLE-EKOUCZEŃ 2025. Partnerem projektu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Zgłoszenie do Konkursu Ekoszkoła i Ekoprzedszkole należy przesłać do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym do dnia 30 czerwca 2025 r. za pomocą pisemnej deklaracji uczestnictwa lub skanu, natomiast do Konkursu Ekouczeń do dnia 19 maja 2025r.
Koordynatorami Projektu są Piotr Kania dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, tel./fax. 14 684 60 13, kom. 503 025 121; e-mail: konkurs@borzecin.pl oraz Cecylia Czaja – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym, tel. 14 684-66-33, kom. 500 585 765, e – mail: spdolny7@gmail.com. Osoba do kontaktu reprezentująca Partnera Projektu: Bożena Nowak – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie tel. 14 696 32 64.
Małopolski Projekt Ekologiczny Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń 2025 składa się z trzech odrębnych Konkursów:
- Konkurs EKOSZKOŁA
- Konkurs EKOPRZEDSZKOLE
- Konkurs EKOUCZEŃ
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych Konkursów zawierają ich odrębne Regulaminy.
Wszelkie informacje dotyczące Projektu można znaleźć na stronie internetowej oraz na stronie Facebook
Konkurs EKOSZKOŁA składa się z 4 Rund:
Runda I – Film ekologiczny – podszyt
Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII
Szkoła przygotowuje jeden film (nagranie wideo) przedstawiający bogactwo podszytu leśnego (flory i fauny) swojej miejscowości, gminy. Czas filmu nie może przekroczyć trzech minut.
Runda II – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych
Kategoria wiekowa: uczniowie klas I – VIII
Szkoły przygotowują prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych, obejmującą wyłącznie ostatnie dwa lata szkolne (2023/2024 i 2024/2025).
Runda III – Fotografia przyrody miejscowości, gminy
Kategoria wiekowa: uczniowie klas IV – VIII.
Szkoły uczestniczące w Projekcie wykonują i przesyłają 3 – 5 fotografii przedstawiających piękno przyrody swojej okolicy. Może to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe fauny lub flory.
Runda IV – Plakat lub makieta
Kategoria wiekowa: uczniowie klas I – III
Konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych, przeznaczony jest dla uczniów klas I–III szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Zainteresowane Szkoły przesyłają jeden plakat wykonany z udziałem uczniów w rozmiarze 100 x70 cm lub jedną makietę o rozmiarach 50×35 cm. Tematyka pracy: „DZIAŁANIA EKOLOGICZNE NASZEJ SZKOŁY”.
Prace konkursowe należy przekazać do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025 r.
Konkurs EKOUCZEŃ to Konkurs z zakresu wiedzy. Adresowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego.
Konkurs przeprowadzony zostanie w II etapach:
- etap szkolny – test wiedzy online dnia 28 maja 2025 r. (pisany w danej szkole),
- etap wojewódzki – pisemny test wiedzy odbędzie się w siedzibie Organizatora Projektu 12 czerwca 2025 r.
Zakres wiedzy wymagany na poszczególnych etapach konkursu: wiadomości i umiejętności z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Pasma Brzanki.
Konkurs EKOPRZEDSZKOLE – Plakat lub makieta.
Konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych, przeznaczony jest dla Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych z województwa małopolskiego. Zainteresowane Przedszkola/Oddziały przesyłają jeden plakat wykonany z udziałem dzieci w rozmiarze 100 x70 cm lub jedną makietę o rozmiarach 50×35 cm do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w terminie do dnia 30 czerwca 2025 r. Tematyka pracy plastycznej: „DZIAŁANIA EKOLOGICZNE NASZEGO PRZEDSZKOLA”. Prace muszą być wykonane wyłącznie na Projekt Ekologiczny EKOPRZEDSZKOLE 2025.
Szkoły nie mają obowiązku uczestnictwa we wszystkich Konkursach.
Tytuł „EKOSZKOŁA 2025”, otrzymuje na rok Szkoła o najwyższej punktacji uzyskanej po zsumowaniu wyników z Konkursu EKOSZKOŁA, z rund (od I do IV).
Tytuł „EKOPRZEDSZKOLE 2025”, otrzymuje na rok Przedszkole lub Oddział Przedszkolny o najwyższej punktacji uzyskanej w Konkursie EKOPRZEDSZKOLE.
Tytuł „EKOUCZEŃ 2025” otrzymuje uczeń, który zdobędzie największą liczbę punktów w Konkursie EKOUCZEŃ w każdej kategorii wiekowej.
Zakres wiedzy wymagany na poszczególnych etapach konkursu: wiadomości i umiejętności z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Pasma Brzanki.
Wyniki wszystkich Konkursów zostaną ogłoszone podczas podsumowania Projektu w październiku 2025 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w naszym Projekcie.
Organizatorzy