20 kwietnia 2026

Ogólnopolska trasa informacyjna „Kierunek: Kompas Jutra” w Nowym Targu

15 kwietnia 2026 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej trasy informacyjnej „Kierunek: Kompas Jutra”, na którym zaprezentowano kluczowe zmiany w związku z reformą.

W wydarzeniu wzięli udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Izabela Ziętka, Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska, II Małopolska Wicekurator Oświaty – Katarzyna Mitka, ekspertka z Instytutu Badań Edukacyjnych – Elżbieta Strzemieczna oraz Grzegorz Watycha – Burmistrz Nowego Targu.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w swojej wypowiedzi skupiła się na licznych konsultacjach z nauczycielami, które miały stać się podstawą wprowadzonych zmian. Wspomniała także m.in. o tym, że reforma ma wyrównać szanse uczniów, a szkoła ma zapewnić wiedzę oraz pokazać jak ją wykorzystać w praktyce. Zaznaczyła, że zmiany związane z reformą mają wchodzić w życie stopniowo – od września w klasach pierwszej, czwartej oraz przedszkolach.

Małopolska Kurator Oświaty dostrzegła z kolei ważność tradycyjnych zawodów, mówiąc „Marzy mi się, by powstały Branżowe Centra Umiejętności związane z zawodami tradycyjnymi, żeby nie zanikło kaletnictwo, hafciarstwo czy ciesiołka. Przyszli do mnie w tej sprawie działacze Związku Podhalan. A ja im mówię, że to trzeba zrobić samemu, z samorządem. Tego nie zrobi ministerstwo!”.

Prelegenci, w tym Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska siedzą za stołem i odpowiadają na zadane przez gości pytania.
Widok ogólny sali gimnastycznej, w której odbywała się Konferencja. Zaproszeni goście siedzą na krzesłach w kilku rzędach.