Oddział IPN w Krakowie oraz Fundacja Rozwoju Miasta Poznania zapraszają na pokazy filmu „Błogosławiona” w Nowym Sączu i Krakowie.
Współorganizatorem pokazu filmowego w Nowym Sączu jest także Kino „Sokół”.
Patronat medialny: „Wychowawca” – Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich
Terminy, miejsca i informacje:
- 12 października 2023, godz. 17.00, Kino „Sokół” w Nowym Sączu. Wstęp wolny przy jednoczesnym odbiorze nieodpłatnych miejscówek w Kinie „Sokół”
- 13 października 2023, godz. 17.00, Aula św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wstęp wolny przy jednoczesnej rezerwacji miejsc pod adresem: roksana.szczech@ipn.gov.pl
Po pokazach odbędzie się dyskusja z udziałem Wandy Różyckiej-Zborowskiej (reżysera filmu) oraz Natalii Tułasiewicz-Wali (krewnej z rodziny błogosławionej).
„Błogosławiona” opowieść o bł. Natalii Tułasiewicz
Reżyser: Wanda Różycka-Zborowska
Producent wykonawczy: Janusz Tatarkiewicz
Producent: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania
Partner: Fundacja In_Spire
Film powstał przy wsparciu i we współpracy: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Zakłady Kórnickie, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Miasta Poznań, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Archidiecezji Poznańskiej, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Parowozowni Wolsztyn
Czas trwania filmu: 1,5h
Natalia Tułasiewicz: polonistka, nauczycielka, poetka, entuzjastka słowa i czynu.
W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz rządu RP na Uchodźstwie i jako świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.
W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do FKL Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustawała w swojej misji ewangelizacyjnej. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca 1945 r. zabrano ją do gazu.
Kościół katolicki potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
W marcu 2022 r. została ogłoszona patronką polskich nauczycieli.
Koordynator:
Roksana Szczypta-Szczęch | roksana.szczech@ipn.gov.pl, tel. +48 667 297 984