8 marca 2023

„Środa z Profilaktyką”

Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza do oglądania i lektury materiałów edukacyjnych przygotowywanych w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”.

Są one dostępne bezpłatnie na:

W związku z niedawno obchodzonym Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją tematem „Środy z Profilaktyką” stała się właśnie depresja. Czym jest smutek, a czym depresja oraz jak zadbać o siebie i jak wspierać bliskich. Jak rozpoznać depresję i jak pomóc bliskiej osobie? Gdzie szukać pomocy? ​​Na pytania w materiale filmowym odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​ oraz mgr Justyna Soroka – psycholog, psycholog dziecięcy.

W materiałach można też znaleźć porady dotyczące zapobiegania depresji i prowadzenia zdrowego stylu życia, a także stosowania prawidłowej diety:

  • Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający, a przynoszący wymierne efekty.
  • W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.

 

NFZ zachęca do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych. oraz śledzenia poniedziałkowych postów na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ zapowiadających temat kolejnej „Środy z Profilaktyką”.