16 lutego 2021

„Tobie Ojczyzno. Cichociemni” – edukacyjny spot wideo przygotowany przez Krakowski IPN

IPN spot Cichociemni15 lutego 2021 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się premiera edukacyjnego spotu wideo, zatytułowanego „Tobie Ojczyzno. Cichociemni”. W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsi Cichociemni zostali zrzuceni ze spadochronami do okupowanej Polski.

W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia.

 

 

 

Spot można oglądać:

w mediach społecznościowych krakowskiego IPN:

Więcej informacji o cichociemnych: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/138205,Cichociemni-Wywalcz-wolnosc-lub-zgin.html

Filmowa produkcja krakowskiego IPN poświęcona jest żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po dobrowolnym zgłoszeniu się do służby w kraju, przeszli wielomiesięczne szkolenie w różnych specjalizacjach (m.in. dywersja, łączność, wywiad, szkolenie pancerno-motorowe i lotnicze), a następnie złożyli przysięgę na rotę Armii Krajowej i nocą skoczyli ze spadochronami do okupowanej ojczyzny.

W filmie zagrał aktor Paweł Izdebski, a towarzyszyli mu członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Zdjęcia realizowane były w styczniu 2021 r., w krakowskim studio filmowym oraz w malowniczych okolicach Białego Kościoła. To tutaj zarejestrowano plenerowe sceny potyczek polskich oddziałów partyzanckich z Niemcami oraz przyjęcia na placówce zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla AK.

Fot. z briefingu prasowego: IPN Kraków

IPN spot Cichociemni
IPN spot Cichociemni