1 marca 2019

Wystawa „Dzieje złotego” w Krakowie

Narodowy Bank Polski zaprasza mieszkańców Krakowa oraz turystów na wystawę „Dzieje złotego”. Przygotowana ekspozycja związana jest z jubileuszem stulecia naszej waluty – złotego.

Wystawa „Dzieje złotego” przypomina historię pieniądza na ziemiach polskich począwszy od XVI wieku aż do współczesności. Szczególne miejsce w tej opowieści zajmuje 20-lecie międzywojenne. Emitowane w tym czasie monety i banknoty wyróżniały się niezwykłym artyzmem, zyskując międzynarodowe uznanie.

Dzieje złotego przedstawiono na ośmiu planszach, umieszczonych w pawilonie, który kształtem przypomina monetę 5-złotową. Dowiemy się z nich o narodzinach złotego w XVI wieku, funkcjonowaniu pieniądza w burzliwych czasach XVII wieku, o złotym w czasie reform z wieku XVIII, złotym jako jednostce monetarnej w XIX wieku i jego odrodzeniu w XX wieku, kiedy Sejm RP 28 lutego 1919 r. przyjął nazwę „złoty” dla polskiej waluty.

Osobną planszę poświęcono informacji o wpisie polskiej jednostki monetarnej „ZŁOTY” na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Kolekcja NBP pod nazwą „Polska jednostka monetarna – ZŁOTY – zespół monet, ich prób oraz wzorów banknotów” jest jednym z 20 obiektów zakwalifikowanych do III edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Wystawę „Dzieje złotego” będzie można oglądać na Placu Matejki w Krakowie od 28 lutego do 27 marca br. Wstęp jest bezpłatny. Zorganizowane grupy mogą umówić się na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.

Załączniki

NBP_PLAKAT_WYSTAWA_Dzieje złotego
Data: 2019-03-01, rozmiar: 3 MB