2 października 2023

II Wojewódzki Konkurs Historyczny „Ojcowie Niepodległości…” – o szablę Józefa Piłsudskiego”

plakat konkursu

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Ciężkowicach wraz z Bractwem Kurkowym w Ciężkowicach zaprasza do wzięcia udziału w II Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Ojcowie Niepodległości…” – o szablę Józefa Piłsudskiego. Konkurs otrzymał olbrzymie wyróżnienie w Honorowym Patronacie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz uczestnictwie Ministerstwa Edukacji i Nauki w Komitecie Honorowym. Ponadto Organizatorzy kilkunastu Partnerów w ramach realizowanego projektu. Jednym z nich jest Małopolski Kurator Oświaty.

Konkurs prowadzony jest na terytorium Województwa Małopolskiego i adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

 

Cele główne konkursu to:

 • przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski XX w. i postaci „Ojców Niepodległości…” wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, z terenu Województwa Małopolskiego;
 • kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia szacunku dla dziejów ojczystych;
 • uczczenie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

II Edycja – 2023: Józef Piłsudski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, oraz symbole narodowe

Konkurs Historyczny „Ojcowie Niepodległości…” składa się z 2 etapów:

 • I etap: część pisemna – Praca pisemna zapisana w pliku pdf. Prace konkursowe należy nadesłać w terminie 20 października 2023 roku do godziny 15.00. Temat pracy: „Bitwa warszawska 1920 – trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Wojna światów 1920 – Starcie Cywilizacji”. Sposób dostarczenia pracy jest opisany w Regulaminie.
 • II etap: część teoretyczna – 15 listopada 2023 r. – Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Kąśna Dolna 17, 33-190 Ciężkowice. Zakres wiedzy: życie Józefa Piłsudskiego; życie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz symbole narodowe.

  I cześć – Test wiedzy z zakresu określonej tematyki.

  II część – Odpowiedź ustna – losowanie pytań konkursowych (trzy losowo wybrane pytania).

  Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu oraz na stronę internetową Konkursu

Załączniki