Podsumowano tegoroczną edycję Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń 2024. W składającym się z trzech Konkursów zadaniu (Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń) uczestniczyło ponad 60 szkół i przedszkoli z Małopolski, z 15 powiatów województwa. Małopolski Projekt Ekologiczny realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym od wielu lat we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Tegoroczne laury przyznano w kilku kategoriach.
- Tytuł Ekoszkoła 2024 zdobyła Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu (powiat olkuski, gmina Klucze). Nowością w konkursie i pierwszym zadaniem był film ekologiczny ukazujący bogactwo fauny i flory runa leśnego. Jurorom najbardziej spodobał się materiał przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin). Ponadto, każda ze zgłoszonych do konkursu szkół przygotowała prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych w swojej szkole. W tym zakresie najlepszą była Szkoła Podstawowa Integracyjna Nr 11 w Tarnowie (powiat grodzki Tarnów, gmina Miasta Tarnowa). W kolejnym zadaniu szkoły miały wykonać i przesyłać 3-5 fotografii przedstawiających piękno przyrody (fauny lub flory) swojej okolicy. Mogło to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe. Zdaniem jurorów, najciekawsze zdjęcia wykonali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin). Ostatnim akcentem była rywalizacja na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych. Najlepszymi szkołami w tym zakresie były: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin) oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu (powiat olkuski, gmina Klucze).
- Konkurs wiedzy o tytuł Ekoucznia odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV–VI oraz VII–VIII. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu zawierającego 30 pytań obejmujących wiadomości z ekologii oraz ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego oraz Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. W etapie szkolnym wzięło udział 156 uczniów. Do etapu wojewódzkiego, który miał miejsce 24 października br. w Borzęcinie, dostało się 43 uczniów klas młodszych i 35 uczniów klas starszych. Ostatecznie w kategorii klas IV–VI najlepszą była Magdalena Górska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu (powiat gorlicki, gm. Ropa), a w kategorii starszej Antonina Lisowiec, reprezentująca tę samą placówkę.
- Dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z województwa małopolskiego przeznaczony był konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych. Prace plastyczne dosłało łącznie 40 przedszkoli. Najlepiej oceniona została makieta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie (powiat brzeski, gmina Borzęcin). Wśród plakatów najmocniej wyróżniał się ten nadesłany przez Przedszkole nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Nowym Targu (powiat nowotarski, gmina Nowy Targ).
Organizację Małopolskiego Projektu Ekologicznego od wielu lat wspiera Małopolski Kurator Oświaty. Podczas spotkania podsumowującego projekt, głos zabrała Joanna Jasiak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie. – To wielki zaszczyt i duma dla mnie, że mogę tutaj z Państwem uczestniczyć w tym finale. Kształtowanie świadomości ekologicznej jest niezwykle istotne zwłaszcza, kiedy odbywa się to od najmłodszych lat. To uznaję za dużą wartość tego konkursu. W rękach najmłodszych jest nasza przyszłość, przyszłość naszego kraju i naszego środowiska. Bardzo dziękuję za ten projekt i organizujcie go Państwo w kolejnych latach. Zadowolony z faktu organizacji wydarzenia na terenie Gminy Borzęcin był także Wójt Paweł Kułak: – Bardzo się cieszę, że Gmina Borzęcin jest również współorganizatorem tego wydarzenia, tak ważnego dla nas wszystkich. Ekologia jest w tej chwili na pierwszym miejscu i musimy bardzo o nią dbać. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za ich pracę, zaangażowanie. Życzę wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów i wielu interesujących inicjatyw ekologicznych.
Tegoroczny patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowali: Krzysztof Klęczar – Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Jacek Hudyma – Starosta Powiatu Tarnowskiego, Paweł Kułak – Wójt Gminy Borzęcin oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Zadanie finansowane było ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Finansowo wsparły je także samorządy gminy Borzęcin i powiatu brzeskiego.
Zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.